گزارش جلسه علنی شورای شهر اصفهان
یکشنبه 22 اسفند 1395, 09:00

 

در جلسه علنی امروز شورای ‌شهر اصفهان از تقارن زمانی انتخابات شورای شهر با ریاست جمهوری انتقاد شد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، رضا امینی صبح امروز در یکصد و هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای شهر ضمن عرض تسلیت شهادت حضرت ام البنین(س) و تبریک ولادت حضرت زهرا(س) و عید نوروز اظهار داشت: در روزهای آتی مناسبت‌های فراوانی را در پیش داریم که یکی از آن‌ها سالروز بزرگداشت شهدا است و فرصتی برای شناخت و تکریم خانواده‌های معزز شهدا به خصوص شهدای شاخصی است که در اسفندماه به شهادت رسیده‌اند.

وی با اشاره به حادثه بمباران شیمیایی حلبچه افزود: 26 و 27 اسفندماه روزهای فراموش نشدنی در تاریخ جنگ است که در آن بیش از 5 هزار نفر از مردم حلبچه و شیعیان عراقی به دست نیروهای بعثی مورد بمباران شیمیایی قرار گرفته و به شهادت رسیدند که این رویداد نیز برگ زرینی بر مظلومیت ملت ایران است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در ارتباط با هفته منابع طبیعی گفت: متاسفانه اقدامات انسانی باعث خشم طبیعت نسبت به زندگی مردم شده و اگر امروزه با آلودگی‌های فراوان زیست محیطی، هوایی و کم آبی مواجهیم به خاطر عملکرد خودمان است لذا حفظ منابع طبیعی و فرهنگ درخت کاری باید در مردم نهادینه شود.

وی ادامه داد: شهرداری هرساله بخشی از زمین‌ها و فضای خود را به توسعه حجمی فضای سبز اختصاص می‌دهد اما تملک اراضی فضای سبز باید مدنظر تمامی مسئولان و ارگان‌ها قرار گیرد و اقدامات اثرگذاری در این راستا انجام شود همچنین در کنار کاشت درخت باید به بیابان زدایی از طرق مختلف مخصوصا مالچ پاشی هم عنایت ویژه‌ای شود.

امینی با اشاره به بیانات رهبر پیرامون عدم تحقق اقتصاد مقاومتی بیان کرد: نحوه عملکرد مسئولان باید زمینه ساز اعتماد به آنان شود لیکن راه حل اصلی برون رفت از مسیر اختلاف نظرهای مسئولان و سلیقه‌ای عمل کردن آنان رجوع به اصول و محاکمات نظام اسلامی است.

وی خاطر نشان کرد: اگر کارکردها خارج از مسیر اصول و محاکمات نظام بود بدین معنی است که از راه خود عدول کرده‌ایم و باید به مسیر درست بازگردیم که برای این کار نیز ارجاع به وصیت نامه امام خمینی(ره) بسیار مفید است.

رئیس شورای شهر با تاکید بر اینکه حرکت جهادی باید مد نظر مسئولان قرار گیرد، ادامه داد: اگر حرکت‌های جهادی بیشتر مدنظر مسئولان قرار گیرد و از اشرافی‌گری که یکی از معضلات این روزهای زندگی مدیران و مسئولان استانی و کشوری است، پرهیز شود بسیاری از مشکلات خواهد شد.

وی افزود: رهبر سال 94 و 95 را به اقتصاد مقاومتی و اجرای آن منوط کردند اما تغییرات محسوسی در این زمینه دیده نشد درحالیکه اقتصاد مقاومتی و تحقق آن به عنوان تنها راه علاج شناخته می‌شود.

امینی با اشاره به تهیه و توزیع برخی کارت‌های تبریک برای ایام نوروز توسط ادارات دولتی اظهار داشت: با توجه به وضعیت اقتصادی موجود انجام چنین اموری باید به حداقل برسد مخصوصا در ادارات دولتی که مغایر با مبانی دینی است و باید از اسراف پرهیز کرد لیکن باید از هزینه بیت المال در این زمینه خودداری شود.

تقارن زمانی انتخابات شورای شهر با ریاست جمهوری مشکل‌ساز است

ابوالفضل قربانی در نطق میان دستور این هفته خود گفت: امروزه برخی موسسات خصوصی و انتفاعی در کشور اقدام به معرفی برترین‌های خود می‌کنند و با اعطای مدال‌های مختلف این امر را به مردم نشان می‌دهند و یا با انجام نظرسنجی در فضای مجازی بدون درنظر گرفتن موارد مندرج در منشور اداری و کاری خود این امر را محقق می‌کنند.

وی ادامه داد: بنا به دلایلی این کار توسط موسسات غیر حرفه‌ای و با انگیزه‌های اقتصادی انجام می‌شود به همین خاطر نتایج حاصل از آن نیز اعتبار لازم را ندارد هرچند با تعریف ساز و کارهای مناسب از بخش خصوصی در انجام چنین کاری استفاده نمود ولی متاسفانه به دلایل مختلف این کار بدون هیچگونه نظارتی انجام می‌گیرد به نحوی که مبلغ دریافتی متناسب با میزان کیفیت کار انجام شده نیست و لازم است هیئت دولت و نمایندگان مجلس با تدوین لایحه‌ای این نقص را برطرف کنند.

عضو شورای شهر اصفهان با اشاره به تقارن زمانی انتخابات شورای شهر با انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این تقارت زمانی آسیب‌های فراوانی برای شورای شهر به همراه دارد به طوریکه انتخابات شورا در محاق انتخابات ریاست جمهوری است هرچند با کاهش هزینه‌هایی در زمینه برگزاری انتخابات و تبلیغات همراه بوده اما در عمل افزایش هزینه‌ها به ویژه هزینه‌های غیرمستقیم را به همراه داشته است.

وی افزود: طبق آمارهای صدا و سیما حدود 90درصد از برنامه‌ها منحصرا برای ریاست جمهوری بوده و تنها 10 درصد به شورای شهر اختصاص می‌یابد هرچند اهمیت انتخابت ریاست جمهوری پوشیده نیست اما باید به شورا نیز با توجه به وظایفی که برعهده دارند توجه شود و اگر در این زمینه کوتاهی شود و مردم حساسیت‌ لازم را نداشته باشند نتیجه آن به ضرر مردم و نظام است.

قربانی افزود: لازم است شورای عالی استان و وزارت کشور نسسبت به اصلاح این نقص اقدام کنند به طوریکه انتخابات شوراها با لحاظ کردن ویژگی‌های منطقه‌ای همزمان با انتخابات مجلس و یا در زمان‌های مختلف با تصمیم مدیران استانی برگزار شود.

وی با اشاره به وظایف مسئولان در شهرداری اظهار داشت: در قانون شهرداری‌ها قانون گذار صریحا وظایفی را تعیین کرده اما در عمل بخش‌های غیروظیفه‌ای پررنگ‌تر است و باید پرسید زمانی که شهرداری با عدم نقدینگی در انجام پروژه‌ها و پرداخت دستمزد کارکنان مواجه است چگونه برای بخش‌های غیروظیفه‌ی هزینه‌های کلان می‌کند لیکن باید توزیع منابع در این بخش‌ها بررسی شود.

عمل کردن مهم است نه حرف زدن

عبدالرسول جان‌نثاری با انصراف از ایراد نطق خود در این هفته به خاطر عدم توجه به سخنان گذشته اظهار داشت: متاسفانه هرهفته اعضای شورای شهر تذکرات مختلفی را به ادارات مخصوصا شهرداری می‌دهند اما ظاهرا شورای شهر تنها حرف می‌زند و شهرداری مطابق سلیقه خود رفتار می‌کند و این امر باید تصحیح شود.

وی افزود: رسانه‌ها نیز هرهفته مصاحبه‌هایی طولانی با اعضای شورا و مسئولان دارند که در آن بیشتر از واژه‌های جدید استفاده می‌شود درحالیکه باید با توجه به فرمایشات حضرت علی(ع) گفت شما به درست و صحیح کار کردن بیشتر نیازمندید تا درست ادا کردن سخنان.

اتحادیه طلاسازان در احداث شهرک طلا همکاری نمی‌کند

نورالله صلواتی در ارتباط با تحقق برنامه‌ها و طرح‌های مصوب در سال 95 گفت: اکنون که به پایان سال نزدیک می‌شویم و در سال پایانی دوره چهارم شورای شهر هم هستیم لیکن باید به محاسبه پرداخت که آیا انگونه که باید به وعده‌ها و وظایف عمل شده یا خیر و همینطور به چه میزان به منشور دوره چهارم که بسیار غنی بوده عمل شده است.

وی افزود: خوشبختانه بسیاری از تذکرات و نطق‌هایی که در گذشته بیان شد تحقق یافته اما هنوز بسیاری از آن‌ها رسیدگی کامل نشده که ازجمله آن می‌توان به جابجایی کارگاه‌های طلاسازی حاشیه میدان امام(ره) اشاره کرد.

عضو کمیسیون حمل و نقل شورای شهر با بیان اینکه 1475 کارگاه تولیدی طلاجات در استان و بیشتر در اطراف میدان امام(ره) وجود دارد که مواد آلاینده بسیاری را وارد محیط زیست می‌کنند اما با وجود این مشکلات هنوز احداث شهرک طلا به نتیجه نرسیده و اتحادیه علی رغم موافقت‌های اولیه همکاری‌های لازم را صورت نداده و این مسئله باید پیگری شود.

وی با اشاره به احداث رینگ حفاظتی شهر اصفهان گفت: این طرح نیز هنوز به صورت کامل اجرا نشده هرچند ادامه ایجاد رینگ حفاظتی بلوار فرزانگان تا بزرگراه اردستانی در دست اجراست اما این مسئله نباید از اهمیت اصل طرح بکاهد و امید است در سال آینده در زمینه بزرگ‌ترین پروژه اصفهان اقدامات جدی‌تری شود.

صلواتی ادامه داد: تصویب پرژوه فرهنگی تفریحی منارجنبان نیز به کاهش مشکلات غرب شهر کمک خواهد کرد و لازم است این طرح جدی‌تر پیگیری شود همچنین باید به سایر پروژه‌ها چون پل صاحب روضات، جایگزینی میدان میوه و تره‌بار و احداث ورزشگاه غرب نیز مجدانه پیگیری شود.

وی رسیدگی به وضعیت مترو را از دیگر برنامه‌های مورد اهمیت دانست و گفت: افتتاح قطار شهری حرکتی نیکو در شهر بود اما متاسفانه شهروندان به خاطر بی‌اطلاعی از این افتتاحیه استفاده کمتری از آن می‌کنند همچنین لازم است در این ایام ساعات حرکت مترو و اتوبوسرانی شهری و تاکسیرانی بیشتر و اصلاح شود.

زیباسازی شهر با استفاده از المان‌های انقلابی

سردار کریم نصر اصفهانی با درخواست از مسئولان شهرداری برای پرداخت به موقع حقوق کارکنان گفت: با توجه به اینکه در ایام نزدیکی عید نوروز به سر می‌بریم لازم است حقوق عقب مانده یا پرداخت نشده کارکنان خدمات شهری و پیمانکاران شهرداری در اسرع وقت پرداخت شود.

وی در ارتباط با المان‌های شهری در میادین اصفهان گفت: لازم است روند بازسازی و به‌سازی میدان آزادی و میدان امام حسین(ع) که از چندی پیش آغاز شده با سرعت بیشتری پیگیری شود و به اتمام رسد همچنین برای زیباسازی این میادین از نمادهایی که متناسب با ارمان‌ها و اهداف نظام است استفاده شود.

این عضو شورای شهر خاطر نشان کرد: در میدان انقلاب با وجود اینکه یکی از پرترددترین میدان‌های شهر است هنوز المان و نمادی که نشان دهنده انقلاب اسلامی و آرمان‌های نظام باشد نصب نشده و باید مورد توجه قرار گیرد.

اصغر آذربایجانی نیز با تشکر از سازمان زیباسازی شهر گفت: شهر بواسطه این سازمان زیبایی‌های جدیدی به خود دیده همچنین پروژه‌های عمرانی و زیرساختی به نسبت قبل بیشتر پیگیری و انجام شده که این هم جای تقدیر و تشکر دارد.

وی با اشاره به برگزاری المپیاد ورزشی محلات تصریح کرد: سازمان ورزش با برگزاری المپیاد ورزشی محلات و برنامه جام مولای عرشیان که در 13 رشته ورزشی برای بانوان و آقایان برنامه‌ها و مسابقات ورزشی را در نقاط مختلف شهری برگزار می‌کرد، شادی و نشاط را به محلات برده بود که جای تقدیر دارد.

تحقق 86 درصدی وعده‌های رئیس جمهور در اصفهان

علیرضا نصر اصفهانی با اشاره به گسترش تکدی‌گری در شهر گفت: با توجه به اقدامات متعددی که در سطح شهر برای زیباسازی صورت گرفته وجود و گسترش تکدی‌گری این اقدامات را دچار ضعف کرده و زیبایی شهر را از بین ‌میبرد برای همین لازم است مسئولان مربوطه اقدامات موثری در این زمینه داشته باشند.

وی افزود: تحقق 86 درصدی تعهدات دولت که در سفر رئیس جمهور به اصفهان مطرح شد جای تقدیر و تشکر دارد همچنین امید است قول‌ها و دیگر وعده‌هایی که سایر وزرا و مسئولان در سفر به این شهر مطرح کردند هم تحقق یابد.

عضو شورای شهر اصفهان با اشاره به نزدیک شدن ایام انتخابات میان دوره‌ای شورای شهر گفت: با توجه به نص صریح قانون در زمینه برگزاری انتخابات و مهلت مقرر برای تبلیغات لازم است داوطلبانی که اقدام به ثبت نام در این زمینه کرده‌اند از انجام هرگونه تبلیغات زودهنگام یا رفتاری که چنین برداشت‌هایی داشته باشد، جلوگیری کنند و ضابطین نیز تخلفات انتخاباتی را رصد و تخلفات را ثبت و ضبط کرده و با فرد خاطر برخورد کنند.

بومی‌سازی و حمایت از تولید ملی را از داخل ادارات شروع کنید

احمد شریعتی در تذکر خود گفت: از طرف انجمن صنفی کارفرمایان نمایندگی‌های بیمه به خصوص بیمه ایران اعتراضی مبنی بر اخذ عوارض و مبالغ غیرقانونی برای تابلوهای بیمه توسط شهرداری داشتند که براساس قانون هیچگونه عوارضی با چنین عناوینی نباید گرفته شود.

وی با تاکید بر حمایت از تولید داخلی شهر اصفهان ادامه داد: برای تحقق حمایت ملی شعار دادن را کنار بگذارید و از خود شهرداری‌ها و تهیه لباس کارمندان آن شروع کنید، در حالی که بسیاری از کارخانجات تولید پوشاک اصفهان وضعیت خوبی ندارند پوشاک مورد نیاز کارگران شهرداری از شهر مشهد تامین شده و معیشت 300 کارگری که در اصفهان پوشاک تولید می‌کنند را دچار آسیب کرده است.

نایب رئیس شورای شهر اصفهان با بیان اینکه تولید صنعت پوشاک اصفهان را دریابید، تصریح کرد: لازم است تولید پوشاک مورد نیاز ارگان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی به واحدهای تولیدی اصفهان سپرده شود تا بومی سازی در این راستا نیز حفظ شود.

وی اظهار داشت: منطقه 15 شهرداری که به تازگی به مناطق شهری ملحق شده فاقد یک سالن اجتماعات مطلوب است و بهتر است سالن کوثر خوراسگان برای برگزاری مراسم‌های مختلف به این شهرداری واگذار گردد.

 

نظرات

- ناشناس
آقای نصرکدام وعده رییس جمهورمحقق شده.آیاآب زاینده رود روان است .آیاآلودگی کاهش یافته.آیاواقعاچرخ زندگی مردم میچرخد.البته باحذف تعدادی ازشاخص های آلودگی طبق گفته همکارانتان در شورا آلودگی مشخص نیست ولی بجرءت میتوان گفت اصفهان بسیارآلوده تر از تهران است.آقای نصر با کدام استنادمیگوییدوعده های رییس جمهورمحقق شده.نکند وعده داده بود فقر دراصفهان گسترش یابد که یافت ویا زاینده رود ازنفس بیفتد که افتاد ویا مرگ ومیر ناشی از آلودگی افزایش چشمگیری یابد که یافت.تملق گویی وچاپلوسی بس است.
1395-12-22 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.