ارتش سوریه و مقاومت با پشتیبانی جنگنده‌های روسیه،‌ موفق شدند با رسیدن به مقر «تیپ ۱۳۷» در غرب دیرالزور، محاصره سه ساله این شهر را در شرق سوریه بشکنند.

به گزارش رویش نیوز ، ارتش سوریه و نیروهای مقاومت، امروز سه‌شنبه (پنجم سپتامبر) موفق شدند محاصره سه سال و یک ماه و 21 روزه داعش بر شهر دیرالزور، مرکز استان دیرالزور را بشکنند.

منابع میدانی می‌گویند که نیروهای مقاومت و ارتش سوریه وارد مقر تیپ 137، نزدیک‌ترین نقطه از بخش محاصره شده، شدند و گام بعدی، حرکت به سوی بخش محاصره شده دوم و شکستن محاصره از فرودگاه دیرالزور است.

تلویزیون سوریه با «اعلام رسمی» این خبر، از شادی مردم در شهر خبر داد و نوشت که نیروهای سوری سه سال بعد از محاصره امروز به «نیروهای گارد ریاست‌جمهوری و تیپ 17 رسیدند که [در کنار نیروهای مقاومت] استقامت کردند و از شهر در مقابل تروریست‌ها دفاع کردند». 

بامداد یکشنبه نیروهای ویژه و پیشاهنگ سوریه موفق شده بودند خود را به مقر تیپ 137 در غرب شهر برسانند، جایی که نزدیک نقطه تحت محاصره به نیروهای ارتش سوریه بود که در حال پیشروی به سوی شهر بودند.

طی سه روز اخیر با فروپاشیدن صفوف دفاعی داعش در غرب شهر دیرالزور، ارتش سوریه و مقاومت موفق شدند پیشروی چشمگیری به سوی غرب شهر انجام بدهند.

طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، ارتش سوریه موفق شد، از دو روز گذشته نزدیک به 20 کیلومتر به سوی غرب دیرالزور پیشروی کند؛ این سرعت پیشروی حکایت از وضعیت نابسامان داعش در شرق سوریه دارد.

موقعیت قسمت محاصره شده و رسیدن نیروها از غرب شهر    

 

پس از آزاد شدن شهر موصل در شمال عراق که به پایتخت داعش در این کشور مشهور بود و آزاد شدن بیش از 60 درصد شهر رقه در شمال سوریه که به پایتخت داعش در شمال این کشور مشهور است،‌ دیرالزور مهم‌ترین مقر داعش در منطقه به شمار می‌رود.

استان دیرالزور به جز مرکز استان واقع در شرق سوریه، 14 ژوئیه سال 2014 به اشغال داعش در آمد. بیش از 65 هزار غیرنظامی که نیمی از آنان زن و کودک هستند، در محاصره داعش قرار داشتند و اکثر کمک‌های اساسی با هواپیما و از طریق آسمان برای آنان ارسال می‌شد.

 

شکستن محاصره دیرالزور سرآغاز بازگشت ثبات به سوریه/ داعش در سوریه فروپاشید

روزنامه رای الیوم در سرمقاله امروز خود به بررسی ابعاد شکسته شدن محاصره شهر دیرالزور در شرق سوریه پرداخت و آن را سرآغاز بازگشت ثبات به سوریه و فروپاشی داعش در این کشور دانست.

به گزارش رویش نیوز روزنامه رای الیوم در سرمقاله خود نوشت: شکسته شدن محاصره شهر دیرالزور یک پیروزی بزرگ نظامی و روحی برای ارتش سوریه است.

این روزنامه نوشت: ارتش سوریه با حمایت حزب الله لبنان و پشتیبانی هوایی ارتش روسیه پیروزی بزرگی بر گروه تروریستی داعش کسب کرد زیرا توانست محاصره تقریبا سه ساله این گروه علیه شهر دیرالزور را در هم بشکند.

رای الیوم افزود: نیروهای محاصره شده و یکصد هزار شهروند دیرالزور و نیروهای ارتش - که توانستند محاصره این شهر را بشکنند و 50 درصد آن را بازپس بگیرند و به سمت مناطق دیگر باقی مانده پیشروی کنند- جشن گرفتند.

این روزنامه تصریح کرد: شکستن محاصره شهر دیرالزور از سوی ارتش سوریه و هم پیمانانش چه بسا به معنای آغازی بر پایان حضور داعش و هم پیمانانش در شرق سوریه و سرآغاز بازپس گیری شهر رقه مرکز خلافت خودخوانده داعش باشد. جشن روسیه به خاطر پیروزی، این برداشت را تقویت می کند. اوج این شادمانی روسیه را در پیام تبریک ولادیمبر پوتین رئیس جمهور روسیه برای بشار اسد همتای سوری وی می توان دید. پوتین این پیروزی را یک پیروزی راهبردی به تمام معنا دانست.

به نوشته رای الیوم، روسیه نه فقط از طریق پشتیبانی هوایی بلکه به طور فعال در شکستن محاصره شهر دیرالزور مشارکت کرد زیرا کشتی های این کشور در دریای مدیترانه مراکز مخابراتی و فرماندهی داعش در شهر دیرالزور را با موشک های کالیبر هدف قرار دادند. این اقدام پیش از یورش ارتش سوریه به این شهر صورت گرفت.

این روزنامه تصریح کرد: شکستن محاصره دیرالزور پیروزی روحی بزرگی در کنار پیروزی نظامی برای بشار اسد رئیس جمهور سوریه و ارتش این کشور به شمار می رود زیرا راه را برای نبرد بزرگتر یعنی حمله به دیرالزور و خصوصا گروه مسلح موسوم به هیئت تحریر الشام یا همان جبهه النصره سابق هموار می کند. این نبردی است که مقدمات آن به سرعت انجام می شود. اگر جبهه النصره و سایر گروههای مسلح مستقر در شهر دیرالزور براساس طرح ترکیه که همچنان در حال بررسی است، خودشان را برای جلوگیری از خونریزی و کشتار منحل نکنند و سلاح خودشان را تحویل ندهند؛ چه بسا آزادسازی شهر دیرالزور با ائتلاف روسیه، سوریه، ترکیه و ایران انجام شود.

این روزنامه نوشت: بازگشت دیرالزور به آغوش سوریه و حکومت مرکزی به معنای بازگشت چاه‌های نفت و گاز و حل شدن بخش بزرگی از بحران سوختی است که کشور از سه سال پیش از آن رنج می برد.

رای الیوم افزود: این امر چه بسا می تواند پایانی بر داعش در سوریه باشد؛ خصوصا که این گروه شهرهای موصل و تلعفر و اکثر مناطق تحت کنترل خود در عراق را نیز از دست داده است. کنترل بر شهر دیرالزور همچنین می تواند سرآغاز ثبات در سوریه بعد از هفت سال جنگ خونین باشد.

این روزنامه در پایان نوشت: ملت سوریه درد و رنج زیادی از مشکلات جنگ کشیده است و مستحق این ثبات است. آنها همچنین مستحق یک آشتی ملی فراگیر در سایه تسامح و همزیستی و آزادی‌ها هستند که راه را برای بازسازی انسانی و مادی این کشور هموار می کند. ما به دستیابی ملت سوریه به این هدف والا اعتقاد راسخ داریم.

افزودن نظر

captcha