آذرخشی دیگر از آسمان کربلا
دوشنبه 03 مهر 1396, 11:29

 

به گزارش رویش نیوز، اين كتاب مجموعه سخنرانى هاى آیت الله مصباح یزدی در حسينيه شهداى قم در محرم ۱۴۲۱ است كه به قلم آقاى محمود پاك روان ويرايش شده و چاپ اول آن در بهار ۱۳۷۹ با شمارگان ۵۰۰۰ نسخه و به كوشش انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) انجام پذيرفته است. گفتني است اين کتاب تاکنون در ده نوبت تجديد چاپ شده است.

مطالب اين كتاب حاصل نگارش دوازده جلسه سخنرانى حضرت استاد مي باشد که به قرار ذيل است:

در جلسات اول و دوم با عنوان «شبهاتى پيرامون عاشورا و بزرگ داشت آن» استاد به اين شبهات پاسخ مي گويند: علت گراميداشت عاشورا بعد از گذشت بيش از هزار و چهارصد سال چيست؟ چرا عزادارى مي كنيم، آيا بهتر نيست به جاى عزادارى از جلسات بحث و گفت وگو بهره ببريم؟ چرا بايد دشمنان امام حسين(عليه السلام) را لعن كرد؟

در جلسات سوم، چهارم، پنجم و ششم، استاد درباره زمينه هاى قيام عاشورا بحث كرده اند. برخى مطالب اصلى اين بحث عبارت اند از: پيشينه تاريخى واقعه عاشورا؛ عوامل انحراف جامعه اسلامى؛ دقت على(عليه السلام) در اجراى حدود و احكام الهى، زمينه ساز حقد و كينه دنياطلبان؛ روش هاى به كارگيرى عوامل انحراف از سوى معاويه؛ علل انفعال جامعه در برابر فعاليت هاى معاويه؛ راه هاى مقابله با عوامل انحراف در جامعه.

در جلسات هفتم و هشتم از هدف قيام عاشورا سخن گفته اند که موضوعات اين جلسات از اين قرارند: اصلاح مفاسد به منزله هدف اصلى امام حسين(عليه السلام)، مفهوم اصلاح و اصلاحات، تأثير نظام ارزشى در مفهوم اصلاح، اصلاح مطلوب از ديدگاه قرآن، امر به معروف و نهى از منكر به منزله هدف ديگر قيام عاشورا، اهميت امر به معروف و نهى از منكر و عاقبت ترك آن.

در جلسات نهم و دهم، بحث پايانى جلسه هشتم، يعنى امر به معروف و نهى از منكر، ادامه مى يابد و مباحثى مانند گستره امر به معروف و نهى از منكر به صورت عام و خاص، گستره معناى جهاد، مصاديق امر به معروف و نهى از منكر به معناى عام (تعليم جاهل، تذكر و موعظه، برخورد اجتماعى با توطئه ها، مقابله با تهاجم فرهنگى و جهاد در راه خدا) مطرح مى گردد.

در جلسه يازدهم بحث در زمينه «وظيفه حكومت و مردم در شرايط حاضر» است. استاد وظيفه حكومت و جامعه را در زمينه آموزش احكام و مسائل اسلامى و مقابله با توطئه هاى دشمنان تبيين مى كنند، و با برشمردن علل فراموش شدن فريضه امر به معروف و نهى از منكر، در پايان، ايجاد تشكّل هاى اسلامى براى انجام فعاليت هاى اجتماعى را به منزله راهكارى عملى در شرايط حاضر پيشنهاد مى كنند.

در جلسه دوازدهم، موضوع امر به معروف و نهى از منكر در قرآن، بررسى مى شود. در اين زمينه موضوعاتي هم چون معناى اصطلاحى امر به معروف و نهى از منكر، مراتب امر به معروف و نهى از منكر، احساس مسئوليت در قبال ديگران و دليل تعبير منافقان در مقابل مؤمنان در زبان قرآن كريم، مطرح مى شود

 

برای خرید این کتاب می‌توانید بر روی تصویر زیر کلیک نمایید:

.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.