شهید حججی ها؛ عاملِ استمرارِ انقلابِ تمدنی امام خمینی (ره)
سه شنبه 18 مهر 1396, 10:03

 

همين فرد ( امام خمینی ) كاري كرد كه دنيا را تكان داد؛ دليلش اين بود كه وي در راه خدا جهاد مي كرد؛ از صبح كه از خواب بر مي خواست به دنبال انجام وظيفه در مقابل خدا بود.
به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز؛ صبح امروز جمعی از روحانیون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضرت آیت الله مصباح یزدی دیدار کردند . در این دیدار آیت الله مصباح یزدی به سخنرانی پرداخته است که رئوس مطالب در متن ذیل منتشر می گردد . 
 
 
 ضرورت شناختِ جایگاه خود در جامعه ؛ در هم تنیدگیِ مسائل دین از حوزه فردی تا اجتماعی
 
 
جامعه حياتي دارد و افراد جامعه، هركدام در جايگاهي قرار دارند كه جامعه را به حركت در مي آورند؛  برخي به منزله پا براي جامعه هستند كه جامعه را به حركت در مي آورند، برخي ديگر به منزله مغز و فرمانده و برخي به منزله دست و چشم و گوش. لذا ما بايد ببينيم كجاي جامعه قرار داريم و چه كاري براي جامعه بايد انجام دهيم.
 
جامعه اي به سمت كمال رشد مي كند كه همه افراد در جايگاه خاص خودشان قرار گيرند و به وظيفه عمل كنند.براي شناخت وظيفه ابتدا بايد ببينيم كه هدف ما چيست و به كجا مي خواهيم برويم؟ هدف از زندگي خودمان و زندگي اجتماعي را درك كنيم و براي ديگران نيز تبيين كنيم
 
طبق آنچه انبياء الهي براي ما بيان كرده اند، ملاك بايد بندگي خداوند باشد؛ در مسير بندگي خدا گاهي لذت هاي مشترك انسان و حيوان مانند ارضاي غريزه جنسي نيز سبب كمال است و گاهي بايد آماده تحمل رنج ها و حتي كشته شدن بود. طبق آيات قرآن خوبي ها و بدي ها ، رنج و لذت ،وسيله آزمايش است. 
 
ويژگي زندگي انسان اين است كه تمام ابعادش اعم از جسمي و روحي ، مادي و معنوي در هم تنيده است و نمي توان جهات مادي و معنوي، مسائل فردي و اجتماعي را از هم جدا كرد. البته ويژگي دين اسلام هم اين است كه برنامه اي جامع را براي همه ابعاد در هم تنيده زندگي انسان ارائه داده است.
 
 
شهید حججی ها؛عاملِ استمرارِ انقلابِ تمدنی امام خمینی (ره) ؛ تکلیف گراییِ تاریخیِ جوانان مومن و ارزشی
 
 
خداوند در قرآن مي فرمايد: « والذين جاهدوا فينا لنهدينهم سبلنا» ؛ لذا اگر كسي مي خواهد شامل هدايت خداوند شود، راهش جهاد در راه خداست؛ انسان مؤمن بايد هميشه آماده جهاد در راه خدا و صرف نيرو در راهي باشد كه خدا بيان كرده است.روح كار ما اين است كه جهاد را در وجود خودمان پياده كنيم ؛ اگر چنين كرديم خدا راه را به ما نشان مي دهد تا هم خودمان راه را بشناسيم و هم ديگران را به اين راه هدايت كنيم و البته كه بين جهاد و هدايت شدن رابطه است.
 
البته جهاد در راه خدا طبيعتا با رنج ها و سختي هايي هم همراه است و خداوند در اين راه لذت هايي نيز قرار داده تا تحمل سختي ها امكان پذيرتر شود. البته نبايد به اين لذت ها دل بست. 
 
پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) زندگی ساده و با رنجی را داشته اند و رهروان واقعي اهل بيت (ع) نيز چنين هستند؛ به عنوان نمونه امام خميني (ره) با آن عظمت نيز مانند همه طلاب ديگر از آيت الله بروجردي شهريه مي گرفت؛ حتي بعد از مرجعيت و زماني كه پرجمعيت ترين درس خارج را در دنيا در مسجد اعظم قم داشتند، باز هم بسيار ساده زندگي مي كردند و كوچك ترين ريخت و پاشي براي زندگي راحت تر از سهم امامي كه در اختيارشان بود، نداشتند.
 
همين فرد كاري كرد كه دنيا را تكان داد؛ دليلش اين بود كه وي در راه خدا جهاد مي كرد؛ از صبح كه از خواب بر مي خواست به دنبال انجام وظيفه در مقابل خدا بود.
 
يك جوان [ شهید حججی] در سن جواني با انجام به وظيفه الهي خود، كشور را زير و رو كرد؛ برنامه ها تعطيل شد و برنامه هايي به خاطر او تدارك ديده شد. از بزرگترين شخصيت ها تحت تأثير اين رفتار قرار گرفتند. مگر وي چه قدرتي داشت؟ چه قدر نقشه كشيده بود كه چنين شود؟ آيا دنبال اين بود كه محبوبيت پيدا كند؟  خير عشق او به سیدالشهدا (ع) او را به اينجا كشيد. البته اين ها كه ما ديديم تنها آثار دنيايي كار اوست كه در مقابل آثار اُخروي چيزي نيست؛ فرشتگان وقتي مقام او را ببينند، متعجب خواهند شد كه او كيست؟ مگر از پيامبران و اولياي خداست كه چنين مقامي دارد؟ 
 
 
 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.