به گزارش رویش نیوز، میزگرد بررسی «طرح آب‌رسانی بن-بروجن» زاینده رود روز گذشته به میزبانی خبرگزاری ایمنا برگزار شد. هر چند این میزگرد با هدف نقد این طرح برگزار شد، حاضرین این نشست مرثیه ای از آنـچه بر سر زاینده رود گذشته را شنیدند؛ میزگردی که نشان می داد خشکی زاینده رود نه به خاطر خشکسالی که به جهت سو مدیریت در سال های اخیر به چنین وضعی در آمده است. کارشناسان حاضر در این میزگرد  نبود برنامه های دراز مدت، بی توجهی به قوانین و به ویژه مصوبات شورای عالی آب را از جمله موانع پیش روی احیا و ساماندهی زاینده رود عنوان کردند.

حیدرعـلی عــابدی، نـماینده مردم اصفهان در مجلس، مهدی بصیری، کارشناس و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان و اسفندیار امینی، دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان استان اصفهان و مدیر طرح های ساماندهی، حفاظت و بهره برداری زاینده رود برای خبرنگاران از موانع پیش روی احیای زاینده رود گفتند.

 

طرح های مسئله ساز

در ابتدای این میزگرد که بیش از دو ساعت به طول انجامید، بصیری با بیان اینکه در احیای زاینده رود یک دست صدا ندارد، گفت: بررسی موردی زاینده رود کارساز نیست، زاینده رود سیستم پیوسته ای از سراب تا تالاب است، از این رو باید عوامل موثر بر آن را با هم دید و بررسی کرد. عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با انتقاد از طرح های غیرکارشناسی سال های اخیر در حوضه زاینده رود، تاکید کرد: مباحثی مثل طرح های آبخیزداری، «تولید آب» یا «آبیاری نوین»، خود مسئله ساز هستند.

http://media.imna.ir/d/2018/01/03/3/1480193.jpg

مدیریت خطی و بن بست

این استاد دانشگاه با بیان اینکه طرح آب‌رسانی به یزد در ظاهر برای آب آشامیدنی و در باطن برای صنعت است، افزود: زمانی که اردکانیان، وزیر وقت نیرو برای این انتقال مکاتبه کردند،  نوشته شده بود تنها 250 لیتر این آب برای شرب است.   بصیری با انتقاد از مدیریت خطی آب در وزراتخانه ها، اظهار کرد: وزارتخانه های نیرو، کشاورزی و صنعت، ‌معدن و تجارت بدون توجه به الزامات محیط زیست برنامه ریزی می کنند و اصولا اتاق فکری در کشور در خصوص آب نداریم تا این چنین با بن بست مواجه نشویم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفـهان با بـیان اینکه در همه جا صنایع آب را در کنار دریا یا شهرهای پر آب راه اندازی می کنند، گفت: این مسئله در کشور مورد توجه قرار نگرفته است.

بصیری با انتقاد جدی از طرح  وزارت جهاد کشاورزی با عنوان «کشت درختان میوه دار در اراضی سیب دار»، تاکید کرد: این موضوع متاسفانه در برنامه ششم توسعه نیز دیده شده است.

لزوم اصلاح مرزهای جغرافیایی

نماینده مردم اصفــهان در مـجلس در ابتدای صحبت‌های خود، گفت: در این خصوص برخی قوانین و برخی وزارتخانه ها مشکل ساز هستند که اصلاح آنها جزو  وظایف ذاتی نمایندگان است.

حیدر علی عابدی در ادامه از سرنوشتی که بر زاینده رود گذشته، گفت.  نماینده مردم اصفهان، افزود: تا پیش از ساخت سد آب در زاینده رود از سرشاخه تا تالاب رها بود که این باعث می شد منابع آب زیرزمینی در طول سال برای کشاورزان آب داشته باشد؛ اما با ساخت سد و راه اندازی صنایع آب بر در کنار زاینده رود به تدریج سطح این آب ها کاهش یافت و به وضعیت امروز که شاهد هستیم رسید.

این نماینده مجلس ضمن انتقاد از اینکه دولتی ها در استان های چهار محال و بختیاری و اصفهان مصوبات شورای عالی آب را جدی نمی گیرند، گفت: در شرایط کنونی تنها کاری که می توانیم بکنیم ساماندهی زاینده رود است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به تغییر مرزهای جغرافیایی اصفهان در سال های اخیر اشاره و خاطر نشان کرد: با این تغییر،  به تدریج احاطه قانونی مدیران اصفهانی در مرزهای استان بر سرشاخه های زاینده رود کم شده است و تا این مرزها اصلاح نشود مدیریت اصفهان بر زاینده رود نیز میسر نخواهد شد.   

آب نداشته را فروختند!

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان استان در ادامه این میزگرد، اظهار کرد: زمانی که رودخانه پر آب بود، برخی معتقد بودند زاینده رود خشک می شود. دکتر بصیری سال 1372 مقاله ای نوشت و از خـشکی گفت که البته مسئولین چنـین اعتقادی نـداشتنـد و بر تعریف طرح های جـدید پای فشردند.

امینی با بیان اینکه مسئولین زمانی که پل خواجو به خطر افتاد به فکر رودخانه افتادند، افزود: خشکسالی عامل خشکی زاینده رود نیست؛ چرا که دولت آب نداشته را فروخت و هم اکنون به بن بـستــی که می‌بـینیـم رسیده‌ایم.

مدیر طرح های ساماندهی، حفاظت و بهره برداری زاینده رود با اشاره به اینکه در حال حاضر زاینده‌رود و تونل اول و دوم چشمه لنگان و خدنگستان می‌توانند در مجموع هزار و ۴۹۲ میلیون مترمکعب آب تامین کنند، تاکید کرد: با این اوصاف، دو میلیون و ۲۶۸ میلیون مترمکعب آب برای بهره‌برداری از این حوضه تعریف شده است.

امینی با بیان اینکه در بهترین شرایط باز هم ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب کم داریم، عنوان کرد: سال جاری در بهترین شرایط، میزان آبی که در اختیار داریم ۹۰۰ میلیون مترمکعب است که باز با مشکل مواجه هستیم.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان استان در ادامه با ذکر مثال دیگری ابعاد پیدا و پنهان بن-بروجن را برای خبرنگارن تشریح کرد.

امینی با بیان اینکه قرار است این طرح آبرسانی در نهایت 42 میلیون مترمکعب آب را انتقال و پمپاژ کند، خاطر نشان کرد: بر اساس فرمول شرکت آب و فاضلاب در خصوص سرانه مصرف آب هر ایرانی این میزان آب برای مصرف آشامیدنی بیش از یک میلیون نفر است؛ در حالی که نه تنها جمعیت بروجن بلکه جمعیت استان چهار محال و بختیاری کمتر از یک میلیون نفر است.

مدیر طرح های ساماندهی، حفاظت و بهره برداری زاینده رود ‌در ادامه، تاکید کرد: حال سوال ما این است که این حجم انتقال آب قرار است برای چه مصارفی در چهارمحال و بختیاری صرف شود؟  امینی به میزان آب تخصیصی به استان یزد نیز اشاره و اظهار کرد: این تخصیص بسیار فراتر از سرانه مصرف شرب هر شهروند یزدی است؛ مگر قرار است هر شهروند در این شهر روزی 2 هزار لیتر آب مصرف می کند؟

مافیای انتقال آب

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وضعیت ما بعد وقبل از مصوبات شورای عالی آب تغییر نکرده؛ چرا که مصوبات اجرایی نشده است.

عابدی در ادامه با غیر منطقی و اقتصادی دانستن طرح بن-بروجن، تاکید کرد: از حیث اقتصادی اصلا به صرفه نیست با 255 کیلومتر لوله گذاری آب را تا ارتفاع 504 متر پمپاژ کرد؛ چرا که این حیف و میل و اسراف بیت المال است؛ اما معلوم نیست چه مافیایی پشت این موضوع است که بر اجرای طرح پافشاری می کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ادامه داد:  وزیر نیرو در جلسه با کمیسیون امنیت ملی قول داده برای برداشت ها کنتور و نیروی ویژه نظارت برای برداشت های قانونی تعیین کند،‌خواسته نمایندگان اصفهان نیز همین است؛ چرا که هیچ ساز و کار دقیقی برای تعیین مقدار واقعی برداشت ها وجود ندارد.

او با بـیان ایـنکـه مـالـکین و ذی نـفعان زاینده رود بایستی برای آن تصمیم گیری کنند، افزود: تونل سوم در بهترین حالت سه سال آینده نهایی می شود، هر چند مسئولین چهارمحالی برای اجرای تونل سوم مشکل و تاخیر ایجاد کرده اند.

بهشت آباد کفاف اصفهان را نمی دهد!

نماینده مردم اصفهان با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست بایستی برای مجوز تونل سومی که خود مجوز آن را داده است، احترام قائل شود، گفت: در حال رایزنی برای حل مجوز تونل سوم هستیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن تاکید بر اینکه با راه اندازی طرح بهشت آباد و تونل سوم نیز مشکل همچنان پا برجاست، خاطر نشان کرد: با توسعه شهر نشینی و تمرکز زیاد جمعیت در اصفهان و شهرهای حوضه آبریز زاینده رود،  روز به روز مصرف آب بیشتر می شود.

او ادامه داد: برای نمونه تنها مسکن مهر فولاد شهر با این وسعت و تمرکز جمعیت چه میزان به آب نیاز دارد. این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسشی در خصوص استعفای نمایندگان استان نیز، تاکید کرد:  تـمام نمایندگان اصفهان فارغ از حزب و جناح بندی های سیاسی به این وحدت نظر رسیده ایم؛  اگر نتوانستیم برای احقاق حق اصفهان و منافع ملی کاری انجام دهیم، استعفا کنیم.

او ضمن تاکید بر اینکه از همه ظرفیت های قانونی و اهرم استیضاح برای پیشبرد خواست های قانونی خود استفاده می کنیم، اظهار کرد: اگر با هیچ یک از ابزارهای قانونی به اهداف نرسیم،  حتما استعفای خود را اعلام می کنیم. نماینده مردم اصفهان در مجلس،  ضمن اشاره به اینکه بن-بروجن از سال 1390 آغاز شده است، به نکته مهمی اشاره کرد. عابدی از خبرنگاران خواست تا این پرسش را در رسانه ها مطرح کنند که برای اجرای طرح بن-بروجن بایستی چه تعداد لامپ در کشور خاموش شود.

 

اطلاعات غلط وزارت نیرو به برنامه وبودجه!

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این پرسش که چرا با تمام پیگیری ها و اعتراضات باید طرح بن-بروجن در لایحه بودجه سال 1397، اعتبار بگیرد،‌ خاطر نشان کرد: قرار نیست وزارت نیرو به سازمان برنامه و بودجه اطلاعات غلط بدهد! بر اساس قانون، وزارت نیرو در فرآیند بودجه نویسی اعتبارات لازم را در اختیار برنامه و بودجه قرار می‌دهد، از این رو این طرح در بودجه سال آتی اعتبار دریافت کرده است.

مکاتبه با سازمان بازرسی

عابدی در گفت و گو با «اصفهان زیبا»، در خصوص نقش نمایندگان در حذف تخصیص اعتبار بن-بروجن در لایحه بودجه خاطر نشان کرد: مجمع نمایندگان با تمام توان قانونی خود برای حذف این بند از بودجه تلاش می کنند؛ اما نکته مهم این است که به جای اکتفای تنها به مخالفت با اجرای بن-بروجن بایستی به غیر از این مسئله در پی اجرای طرح های آب‌رسانی باشیم تا این طرح‌ها معطل نمانند.

وی تاکید کرد: در این خصوص ضمن مکاتبه با رئیس جمهور مکاتباتی نیز با دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور برای بررسی مجوزهای بارگذاری های جدید بر زاینده رود کرده‌ایم.او در خصوص امکان توقف این طرح با توجه به پیشرفت در استان چهارمحال و بختیاری نیز تاکید کرد‌: جلوی ضرر را هر وقت بگیریم سود است، خود اهالی بن-بروجن نیز می دانند که اجرای این طرح خیلی برایشان به صرفه نیست و از سوی دیگر این طرح بر خلاف مصوبات شورای عالی آب کشور اجرایی شده است.

در ادامـه این مـیـزگرد عـضو خبرگان کشاورزی اصفهان از نبود دید دراز مدت در برنامه ریزی ها انتقاد کرد و اظهار داشت: در برنامه ریزی‌ها نگاه کوتاه مدت ما را با مشکلاتی مثل وضعیت امروز زاینده‌رود مواجه می کند. عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در پایان خواستار جامع‌نگری، پایداری، برنامه‌ریزی علمی و مشارکت برای صلاح امور شد و افزود: اجرای بن-بروجن غیر قانونی است و بایستی چهار‌محالی ها مشخص کنند منابع آبی طرح از کجا تامین می شود و این برداشت قرار است دقیقا در کجا صرف شود.

افزودن نظر

captcha