یادداشت/ وحید یامین پور: حسن محدثی که خود را پژوهشگر حوزه "دروغ گویی" معرفی می‌کند، در برنامه زنده‌ی زاویه در شبکه چهار، مدعی شده صدا و سیما به طور سیستماتیک دروغ می‌گوید و سخنان منتخبان مردم را سانسور می‌کند.

یکم: اگر نامبرده به سخنان خود اعتقاد دارد چگونه برای چندمین بار راضی می‌شود جزئی از یک دروغگویی سیستماتیک باشد و اگر او پاسخ دهد که استثنائا یک برنامه یا شبکه صادقانه رفتار می‌کند چگونه مدعی سیستماتیک بودن دروغگویی در صدا و سیماست؟!

دوم: حسن محدثی  بی‌شک در درک تطور تئوری‌های رسانه عوام است. با گذر از تئوری ‌های مدرن که رسانه را بازنمایی امر واقعی خارجی می‌دانند، سالهاست ذیل چارچوب‌های پست‌مدرنیستی، رسانه‌ها واقعیت را می‌سازند نه اینکه بازنمایی کنند. "حاد واقعیت" یا "وانمایی" که بیش از همه در نظریه‌ی ژان بودریار صورت بندی شده، درک جدیدی از عملکرد رسانه‌ها و تاثیر آنهاست که ممکن است کسی مانند محدثی آنرا نوعی دروغگویی سیستماتیک بداند ولی در این صورت باید معتقد به دروغگویی تمام رسانه‌ها باشد و نه این رسانه یا آن رسانه.

سوم: حضور در یک برنامه زنده اقتضائاتی دارد که از جمله می توان به کنترل رفتار و فشارهای درونی اشاره کرد. رفتار عصبی حسن محدثی نشان می‌دهد او پیش از ورود به استودیو خود را برای نوعی انتقام سیاسی از رسانه ملی آماده کرده است. یا حتی چیزی شبیه شرط بندی با همکارانش برای گفتن برخی چیزها روی آنتن زنده!

چهارم: حسن محدثی مدعی شده رسانه ملی منتخبان مردم را سانسور یا تحریف می‌کند. این نعل وارونه را برخی مسوولان دولتی از جمله حسام‌الدین آشنا(قائم مقام وزیر اطلاعات دولت اصلاحات و مشاور رئیس جمهور فعلی) هم مطرح کرده‌اند. به عنوان یک برنامه‌ساز عرض می‌کنم که اگر دولتی‌ها پای‌شان را از روی خرخره‌ی صدا و سیما بردارند، همکاران من بازتر و مردمی‌تر عمل می‌کنند. دولت صدا و سیما را به عنوان روابط عمومی خود تلقی می‌کند نه رسانه‌ملّی.
امیدوارم مسوولان سازمان صدا و سیما فشارهای شدید دولت را صرفا به‌خاطر پوشش تجمعات اخیر، برای مخاطبان بازگو کنند.

پنجم: مجری برنامه از طرفی به نیابت از مخاطبان و از طرفی به نمایندگی از رسانه مسوول کنترل رفتار خارج از شوون مهمانان برنامه است. اگر من جای مجری برنامه زاویه بودم از حسن محدثی از او می‌خواستم برای ادعاهایش شواهدی بیاورد و آنگاه که لکنت او در پاسخ آشکار می‌شد همان لحظه او را به خاطر توهین به هزاران همکار صادق و دلسوزم در رسانه‌ملی از استودیوی برنامه زنده اخراج می‌کردم‌.

با این وجود من و همکارانم به کاستی‌ها و ایرادات خود واقفیم و بعید است کسی مدعی کمال یافتگی رسانه‌ملّی باشد؛ مع الوصف رسانه ملّی را مردمی ترین و صادق‌ترین رسانه در جهان می‌دانم.

افزودن نظر

captcha