به گزارش رویش نیوز، نماز باران به امامت آیت الله سیدابوالحسن مهدوی جمعه ۲۲ دی ۹۶ ساعت ۹:۳۰صبح در آستانه مقدسه حضرت زینب«سلام‌الله‌علیها» واقع در خیابان زینبیه برگزار خواهد شد.
 

از جمله مستحبات و آداب نماز باران به نقل از کتاب الروضةالبهیة فی شرح اللمعةالدمشقیة مرحوم شهید ثانی:

۱. مستحب است هم برای امام جماعت و هم برای غیر امام، اینکه بعد از فراغت از نماز عبای خود را وارونه به دوش بگیرند که طرف راست عبا جانب چپ قرار بگیرد و جانب چپ عبا جانب راست.

۲. سه روز روزه گرفتن؛ مستحب است اینکه نماز را در روز سوم از سه روز روزه بخوانند و روز اول روزه شنبه و آخرش دوشنبه یا روز اول روز چهارشنبه و آخرش روز جمعه باشد.

۳. مستحب است این که نماز باران پس از توبه‌ی مردم از گناهان به سوی خدا و بعد از تطهیر اخلاق خود از صفات پست نفسانی باشد.

۴. مستحب است نماز باران را بعد از رد حقوق مردم به صاحبانشان بخوانند؛ زیرا توبه و استجابت دعا امیدوارکننده‌تر است به استجابت دعا و چه بسا قحطی و خشکسالی به سبب گناهان و پایمال نمودن حقوق مردم می‌باشد چنانکه در روایت آمده است.

۵. بیرون آوردن بچه‌ها و پیرمردها زیرا آن‌ها نزدیکتر به رحمت حق‌تعالی می‌باشند و مورد امید نزول رحمت بر گناهکاران هستند.

۶. اگر چنانچه بعد از خواند نماز، دعایشان مستجاب شد و باران بارید و سیراب شدند پس مطلوب حاصل است و اگر استجابت به تأخیر افتاد و باران نبارید، دوباره و سه باره برگردند و نماز بخوانند و مأیوس از رحمت خدا نشوند چون برای پیغمبران گذشته هم چنین اتفاقی افتاده که بار اول باران نباریده و بار دوم یا سوم باران باریده.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست