مشاور عالي شهردار اصفهان گفت: دو ايستگاه ميدان امام حسين (ع) تا اواخر بهمن ماه و ايستگاه انقلاب تا پايان اسفندماه سال جاري به بهره برداري مي رسد.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه اي شهرداري اصفهان، جلسه هيات مديره قطار شهري اصفهان با حضور شهردار اصفهان، مديرعامل سازمان قطار شهري، رئيس و تني چند از اعضاي شوراي شهر اصفهان و معاونين شهردار برگزار شد.

جواد شعرباف با اشاره به اين جلسه و روند تکميل خطوط مترو اظهار کرد: همه هفته روزهاي پنج شنبه جلسات هيات مديره مترو به صورت مستمر برگزار مي شود که به دليل اهميت اين جلسات حضور شهردار و اعضاي شوراي شهر در آن بسيار موثر و راهگشا براي مشکلات فني، اقتصادي و مديريتي پروژه مترو است.

وي با اشاره به حضور معاون عمراني استاندار در جلسه هيات مديره مترو، تصريح کرد: سهم دولت در اين پروژه که مجري آن شهرداري است سهمي 50 درصدي است که با توجه به اينکه ابعاد مالي و اجرايي آن بسيار زياد بوده و با دستگاه هاي بسيار زيادي مانند آب، برق، مخابرات، ميراث فرهنگي و ... درگير مي باشد حضور معاون استاندار نقش کليدي در اين جلسات دارد چراکه به عنوان نماينده دولت اقدامات اين حوزه را مي تواند در سازمان برنامه و بودجه، اقتصاد دارايي و معاونت رييس جمهوري پيش برده و پيگير منابع مالي مترو باشد. اصل اساسي در اين پروژه عظيم تامين مالي آن است که اگر از طريق فاينانس يا وام هاي خارجي صورت بگيرد تکميل مترو را مي توانيم در زمانبندي هاي مناسب نه مانند زمان بسيار طولاني که در خط يک داشتيم به پايان برسانيم.

مشاور عالي شهردار اصفهان ادامه داد: در صورت تامين منابع مالي ظرف پنج الي 6 سال مي توانيم خطوط مختلف مترو را به پايان برسانيم اما در صورت عدم وجود منابع مالي و تکيه صرف به منابع جاري دولت و شهرداري پيشرفت پروژه قابل توجه نخواهد بود.

وي با اشاره به خط يک مترو اضافه کرد: مردم از اين خط از ايستگاه قدس تا ايستگاه ميدان آزادي به طول 16 کيلومتر و 14 ايستگاه بهره مند هستند و دو ايستگاه ميدان امام حسين (ع) تا اواخر بهمن ماه و ايستگاه انقلاب تا پايان اسفندماه به بهره برداري مي رسد. تلاشمان بر اين است 4 کيلومتر باقيمانده اين خط از ايستگاه ميدان آزادي تا صفه نيز با حمايت هاي شهردار اصفهان، شوراي شهر و استانداري تا پايان سال جاري به بهره برداري برسد.

شعرباف تاکيد کرد: به غير از منابع مالي براي تکميل خط يک مترو نياز به يک اراده جمعي و قوي در تمام دستگاه ها داريم که خوشبختانه اين اراده هم اکنون وجود دارد.

وي با اشاره به خطوط دو و سه متروي اصفهان گفت: عمليات عمراني خط دو مترو نيز از شرق اصفهان و شهرک امام حسين آغاز شده و در انتظار ورود تجهيزات حفاري از آلمان هستيم تا ادامه کار با سرعت بيشتري پيش برود.

مشاور عالي شهردار اصفهان گفت: در صورتيکه بتوانيم روي خط دو جذب فاينانس داشته باشيم عمليات اين خط با موفقيت بسيار بيشتري پيگيري مي شود.

وي اضافه کرد: در مورد خط سه نيز قراردادهايي پيرامون سازه آن با بنياد مستضعفان بسته شده که پيگير تصويب آن در وزارت کشور هستيم. تکميل اين خطوط کارهاي بسيار سنگيني است که نياز به منابع مالي بسيار دارد.

شعرباف اولويت اول شهرداري را تکميل خطوط مترو دانست و افزود: بيش از 50 درصد منابع مالي شهرداري در اختيار مترو قرار گرفته و اميدوارم با اين توجهات شبکه مترو اصفهان هر چه سريعتر تکميل شود.

وي تاکيد کرد: کاهش سرفاصله زماني حرکت قطارها براي سال آينده از تابستان يا مهرماه از 15 دقيقه به 10 دقيقه کاهش مي يابد.    

 

 تاخیر تکمیل خط یک مترو ارتباط چندانی با مشکلات مالی ندارد

شهردار اصفهان گفت: تمام تلاش مدیریت شهری اصفهان  به پايان رساندن خط يک مترو تا ايستگاه صفه طبق قول داده شده تا پايان سال جاري است.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه اي شهرداري اصفهان، قدرت الله نوروزي در حاشیه جلسه هیئت مدیره قطارشهری اصفهان که با حضور رييس و اعضای شورای شهر برگزار شد، اظهارکرد: تمام تلاش مدیریت شهری اصفهان  به پايان رساندن خط يک مترو تا ايستگاه صفه طبق قول داده شده تا پايان سال جاري است.

وي با تاکيد بر اينکه قول داده ايم تا پايان سال قطار شهري به ايستگاه صفه برسد، اضافه کرد: در اين مسير 8 ايستگاه وجود دارد که هر کدام پروژه هاي بزرگي محسوب مي شود و در تلاشيم تا مشکلات آن هر چه سريعتر حل و فصل شود. درصددیم دو ایستگاه آن نيز از جمله میدان امام حسین(ع) و ايستگاه انقلاب تا پایان سال راه‌اندازی شود.

شهردار اصفهان با بيان اينکه تاخیر تکمیل خط یک مترو ارتباط چندانی با مشکلات مالی ندارد، گفت: اين تاخير بیشتر مربوط به امکانات فنی، تجهیزات و ساير موارد مانند موضوعات مربوط به کارفرما و پيمانکار است که درصدد حل این مشکلات هستیم تا هر چه سریعتر خط یک تکمیل شود.  

وي ادامه داد: عمليات اجرايي خط دو آغاز شده و يکي دو ايستگاه آن نيز در حال تکميل است. پيگير فاينانس اين خط هستيم تا ادامه عمليات اجرايي هر چه سريعتر پيگيري شود.     

نوروزي با بيان اينکه خط سه نياز به انجام يکسري مراحل قانوني در شورا دارد، افزود: مطالعات اينکار فراهم شده و مذاکرات اوليه با پيمانکار آن نيز صورت گرفته است.

افزودن نظر

captcha