به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، نماینده مردم اصفهان در مجلس از اعزام هیئتی از سوی وزرای نیرو، کشور و جهاد کشاورزی برای بازرسی نحوه برداشت‌هایی که بین سد و تصفیه خانه زاینده رود اتفاق می افتد، خبر داد و گفت: متأسفانه فردی جاده عمومی که حریم رودخانه قلمداد می شود را بسته بود و مانع بازدید شد.
حیدر علی عابدی در خصوص بازدید نمایندگان استان و نمایندگان سه وزیر از نحوه توزیع آب از سرچشمه های زاینده رود که روز جمعه -۸ تیر- صورت گرفت، گفت: نمایندگان اصفهان با توجه به اهمیت موضوع آب برای استان‌های اصفهان و یزد در سال جاری و عدم اجرای طرح سهمیه بندی آب در سرچشمه های زاینده رود، از وزرای کشور، نیرو و جهاد کشاورزی درخواست کردند؛ هیئتی را برای بررسی به محل اعزام کنند.
عابدی افزود: در واقع بحث ما این بود که برنامه شورای عالی آب عادلانه است، در این برنامه بنا بود، برداشت های آبی در فاصله بین سد تا تصفیه خانه اصفهان، توسط اصفهان و چهار محال و بختیاری تحت کنترل باشد.
عابدی توضیح داد: بر اساس محاسبات انجام شده و ارایه گزارش رییس سازمان آب منطقه اصفهان، دریچه سد در حال حاضر به میزان ۲۴ متر بر ثانیه باز و آب از آن خارج می شود، ولی قاعده این بوده است که طبق برنامه‌ریزی وزارت نیرو ۱۴ متر بر ثانیه باز شود، ۳ متر از آن برای کشاورزان اصفهان و چهارمحال باشد به نحوی که فقط در حد خشک نشدن درخت ها استفاده شود، ولی برای محصول امسال آب برداشت نشود و مازاد آن یعنی ۱۱ متر مکعب به اصفهان برسد تا آب شرب و آشامیدنی اصفهان و یزد تامین ‌شود.
مسئله آب استان اصفهان با آبادان متفاوت است
این نماینده مردم اصفهان در مجلس خاطر نشان کرد: در حال حاضر مسئله آب بسیار حیاتی است، اگر آب سد تمام شود، مشکل ما با مشکل آبادان متفاوت خواهد بود. در آبادان آب برای مصرف وجود دارد، ولی آب آشامیدنی نیست. در آبادان این امکان وجود دارد به وسیله آب معدنی و سایر طرق مشکل را حل کنند، اما اگر آب سد تمام و قطع شود و آب آشامیدنی وجود نداشته باشد مشکلات اصفهان و یزد بسیار بیشتر خواهد بود.
عابدی با توجه به اهمیت موضوع آب استان اصفهان افزود: به دلیل حساس بودن موضوع آب، ما نمایندگان اصفهان با وزیر نیرو، وزیر کشور و وزیر جهاد کشاورزی تماس گرفتیم و درخواست رسیدگی کردیم. آنها نیز هیئتی را برای بررسی اعزام کردند تا بازرسی صورت گیرد و مشخص شود برداشت‌هایی که بین سد و تصفیه خانه اتفاق می افتد، نخست توسط کدام قسمت برداشت می شود و اگر سوء مدیریتی اتفاق افتاده است مسئولیت و دلیل آن را مشخص کنند.
این نماینده مردم اصفهان در مجلس در خصوص مسیر و اماکنی که مورد بازدید قرار گرفته اند، گفت: بازرسی از منطقه چهارمحال و بختیاری و منابع و نحوه کنترل آب در این استان، همچنین از برداشت هایی که اتفاق می افتد، از آزادگان که در بالای سد است تا سامان و چند نقطه دیگر و در ادامه از منطقه اصفهان، صورت گرفت.
جاده را بسته بودند، امکان بازدید میسر نشد
عابدی در خصوص مشکلات ایجاد شده برای انجام ماموریت بازرسی هیئت رسمی و کشف حقایق گفت: جای تاسف دارد، فردی جاده عمومی که حریم رودخانه قلمداد می شود را بسته بود و مانع از نزدیک شدن به محلی شد که «طرح پهنه جمالو» در آن محل در حال اجرا است و با این حال که معاون سیاسی، امنیتی استاندار چهارمحال و نیروی انتظامی نیز هیئت را همراهی می کرد، امکان بازدید میسر نشد.

افزودن نظر

captcha