​بزرگترین بلوک اقتصادی جهان که در سال‌های اخیر، روند رو به رشدی در جذب کشورهای جدید به خود داشته و یکی از بی‌سابقه‌ترین نمونه‌های همگرایی در تاریخ را ایجاد کرده، با مشکلات فراوانی روبرو است که آینده آن را با مخاطرات جدی روبرو می‌کند. بحران اقتصادی فراگیر در آغازین سال‌های قرن بیست و یکم، زنگ خطر را برای اتحادیه اروپا به صدا درآورد اما اقتصاد، تنها چالش قاره سبز نیست. امنیت، سیاست خارجی و فرهنگ از اساسی‌ترین مشکلاتی هستند که اتحادیه اروپا با آنها درگیر است؛ مشکلاتی که سبب شد تا در انتخابات اخیر پارلمان اروپا، رای اکثر شرکت‌کنندگان در انتخابات به سبد احزاب مخالف اتحادیه اروپا ریخته شود. وقایع اخیر در شرق اروپا و بالا گرفتن بحران رابطه مسکو – بروکسل بر سر تامین انرژی اروپا نیز یکی دیگر از مشکلات جدی و فراگیری است که سران اتحادیه اروپا باید برای آن تصمیم‌گیری کنند. مجموع همه این عوامل سبب شده‌اند تا نوعی عدم قاطعیت در تصمیم‌گیری واحد در اتحادیه اروپا به چشم بخورد که چشم‌انداز مناسبی را در تقویت همگرایی این اتحادیه به دست نمی‌دهد.
چه بر سر برجام خواهد آمد؟ این سوالی است که بعد از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران، از سوی افکار عمومی جهان پرسیده می شود و کارشناسان نیز نظرات متفاوتی درباره آن دارند. نکته مهم در این میان، وضعیت خود اروپاست. آیا اتحادیه اروپا اساسا توانایی حفظ برجام را دارد؟ ساختار اتحادیه به سمت همگرایی است یا فروپاشی؟ امکان تصمیم گیری واحد میان کشورهای عضو اتحادیه وجود دارد؟
 
به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز، کتاب «اروپا 2030» بهترین پاسخ به این سوالات است؛ کتابی که Brexit یا همان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را پیش بینی کرد.
بزرگترین بلوک اقتصادی جهان که در سال‌های اخیر، روند رو به رشدی در جذب کشورهای جدید به خود داشته و یکی از بی‌سابقه‌ترین نمونه‌های همگرایی در تاریخ را ایجاد کرده، با مشکلات فراوانی روبرو است که آینده آن را با مخاطرات جدی روبرو می‌کند. بحران اقتصادی فراگیر در آغازین سال‌های قرن بیست و یکم، زنگ خطر را برای اتحادیه اروپا به صدا درآورد اما اقتصاد، تنها چالش قاره سبز نیست.
 
امنیت، سیاست خارجی و فرهنگ از اساسی‌ترین مشکلاتی هستند که اتحادیه اروپا با آنها درگیر است؛ مشکلاتی که سبب شد تا در انتخابات اخیر پارلمان اروپا، رای اکثر شرکت‌کنندگان در انتخابات به سبد احزاب مخالف اتحادیه اروپا ریخته شود. وقایع اخیر در شرق اروپا و بالا گرفتن بحران رابطه مسکو – بروکسل بر سر تامین انرژی اروپا نیز یکی دیگر از مشکلات جدی و فراگیری است که سران اتحادیه اروپا باید برای آن تصمیم‌گیری کنند. مجموع همه این عوامل سبب شده‌اند تا نوعی عدم قاطعیت در تصمیم‌گیری واحد در اتحادیه اروپا به چشم بخورد که چشم‌انداز مناسبی را در تقویت همگرایی این اتحادیه به دست نمی‌دهد.
 
حالا و با درنظر گرفتن این موارد، چطور می‌توان از اتحادیه اروپا که تا این اندازه درگیری مشکلات گوناگون داخلی است، انتظار داشت که بتواند شرایط را برای تامین منافع ایران و حل مشکلات اقتصادی فراهم کند؟
 
کتاب «اروپا 2030؛ آینده پژوهی ساختار اتحادیه اروپا» که در سال 95 به قلم مهدی خانعلی زاده و توسط انتشارات «سخنوران» منتشر شده بود، حالا به چاپ دوم رسیده است. استقبال خوب دانشجویان و دانشگاهیان از این کتاب و توجه به روندپژوهی علمی آن در حوزه مطالعات بین‌الملل سبب شد تا بسیاری از اساتید دانشگاه، این کتاب را به عنوان کتاب مرجع برخی دروس رشته روابط بین‌الملل و مطالعات منظقه‌ای معرفی کنند که همین مساله سبب شد تا انتشارات سخنوران اقدام به تجدید چاپ این کتاب نماید.
 
برای تهیه PDF این کتاب، براحتی و آسانی از این لینک استفاده کنید.

افزودن نظر

captcha