رئیس شورای کارگری اتوبوس‌رانی شهرداری اصفهان می‌گوید: «20 سال است در اتوبوس‌رانی سابقه کار دارم رکورد تأخیر در واریز حقوق دهم ماه بود، اما این ماه بعد از 21 روز هنوز نمی‌دانیم کی قرار است حقوق شهریور را واریز کنند»؛ این نقل قول نقطه اوج سریال اعتراضات کارگران به شهرداری اصفهان است.
به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، از انتخابات شوراهای اسلامی شهرها در اردیبهشت 96 قریب به 500 روز و از تغییر مدیریت شهری در اصفهان نزدیک به یک سال می‌گذرد، مدتی که برای بررسی اقدامات صورت گرفته و کارنامه مدیران اصلاح‌طلب شهر اصفهان کافی به نظر می‌رسد.

آنچه در این یکسال از عملکرد مدیریت شهری بیشتر خبرساز شده به غیر از ادامه طرح‌های مدیران قبلی همچون سه‌شنبه‌های بدون خودرو و ادامه خط مترو، در حد اقداماتی چون سفرهای اروپایی، بازگرداند مجسمه کاوه آهنگر، پروپاگاندای تندیس‌ها و سردیس‌ها، جشن‌های مناسبتی، تغییر نام خیابان‌ها و ... بوده است.

شهردار اصفهان و اعضای شورای شهر در رابطه با پروژه‌های عمرانی شهر، خیال همه را راحت کرده و به بهانه پروژه‌های متعدد در حال ساخت اعلام کردند که فعلاً قرار نیست طرح جدیدی در اصفهان کلنگ‌زنی شود؛ یکی از چالش‌های مجموعه‌های شهرداری در کلان‌شهرها نیز معمولاً پرداخت حقوق کارگران شهرداری است، نیروهایی که معمولاً با سختی کار مواجه‌اند اما در پایان ماه با حداقل حقوق کارگری می‌سازند که آن هم به موقع پرداخت نمی‌شود.

کاهش ساخت و ساز و در پی آن کاهش درآمدهای شهرداری هم مزید بر علت شده تا عدم پرداخت به موقع حقوق نیروهای شهرداری تبدیل به یک امر عادی شود و یک جست‌وجوی ساده در فضای مجازی اخبار تجمع‌های اعتراضی کارگران خدمات شهری، فضای سبز و این اواخر اتوبوس‌رانی را نشان می‌دهد.

هر چند که پای ثابت جلسات شورای شهر تذکر به شهردار بابت معوقات حقوق نیروهای شهرداری بوده و هر بار یکی از اعضا صدای اعتراض کارگران را در ساختمان دروازه دولت به شهردار رسانده اما همچنان اعتراضات ادامه داشته و مساله حقوق معوق در شهرداری اصفهان حل نشده است.

اعتراض کارگران خدماتی شهرداری اصفهان در ماه‌های اخیر

انتقاد تند نماینده اتوبوس‌رانان به شهردار و شورای شهر

در آخرین اعتراضات پرسنل شهرداری اصفهان، صبح امروز فیلمی منتشر شده که در آن مرتضی مشهدی رئیس شورای کارگری اتوبوس‌رانی در جمع رانندگان اتوبوس‌های شهری انتقادات صریحی را متوجه شهردار و شورای شهر اصفهان می‌کند، وی خطاب به شهردار می‌گوید: گفتید با دانش و تدبیر می‌خواهیم مسائل را حل کنیم، پس چطور شد؟ شما که می‌دانستید حقوق کارگران عقب افتاده چرا آمدی؟ کارگران اتوبوس‌رانی حقوق نگرفته‌اند و حق اعتراض دارند اما از کارش کم نمی‌گذارد و بی‌نظمی ایجاد نمی‌کند، با نظام و اسلامیم، اول ماه پیام دادید تا حقوق سازمان‌ها و شهرداری‌ها پرداخت نشود، شهرداری مرکزی پرداخت نمی‌شود به یک هفته نکشید حقوق شهرداری را دادید اما سه هفته است حقوق نگرفته‌ایم.

مشهدی در ادامه با انتقاد از اروپاگردی چند تن از اعضای شورای شهر خطاب به شورای شهری‌ها نیز می‌گوید: شما که به فکر سفرهای خارج و گشت و گذار هستید، چرا بودجه اتوبوس‌رانی را کم کردید؟ به فکر مردم نیستید؟ بودجه اتوبوس‌رانی را کم کردید که به فکر خوش‌گذرانی خود باشید؟ چرا کمیسیون‌ها تشکیل نمی‌شود؟... فقط به فکر حزب‌بازی خودتان هستید تاکی کارگر باید به پای انتقام‌گیری شما بسوزد؟

{mp4remote}http://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Video/1397/07/21/13970721000650_240P.mp4{/mp4remote}

فیلم صحبت‌های امروز رئیس شورای کارگری اتوبوس‌رانی شهرداری اصفهان

 
 

رکورد تأخیر در واریز حقوق در دستان نوروزی

مرتضی مشهدی همچنین امروز در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس اظهار کرد: تا پیش از شروع به کار مدیریت شهری جدید زمان واریز حقوق رانندگان اتوبوس‌رانی چهارم ماه بود اما در این یکسال به مرور چهارم شد ششم، ششم شد هشتم، هشتم شد دهم و امروز که 21 مهرماه است هنوز حقوق شهریورماه پرداخت نشده است.

وی افزود: 20 سال است در اتوبوس‌رانی سابقه کار دارم رکورد تأخیر در واریز حقوق دهم ماه بود، اما این ماه بعد از 21 روز هنوز نمی‌دانیم کی قرار است واریزی داشته باشیم، باید توجه داشت که رانندگان اتوبوس شغل حساسی دارند و نمی‌تواند گفت اگر سایر بخش‌ها دو ماه حقوق عقب افتاده پس رانندگان هم دو ماه دیرتر حقوق بگیرند، اگر روزی رانندگان بخواهند اعتراض خود را با اعتصاب نشان دهند، آن زمان آقای شهردار باید با منصب شهرداری خداحافظی کند.

رئیس شورای کارگری اتوبوس‌رانی تصریح کرد: از طرف دیگر وقتی راننده حقوقش به موقع پرداخت نشود استرس و ناراحتی او منجر به افزایش تصادفات می‌شود، این موضوع را با مستندات اثبات می‌کنم، زمان‌هایی که تأخیر در واریز داریم میزان تصادفات در خطوط بیشتر شده و به تبع آن هزینه‌های افزایش پیدا می‌کند.

یکسال می‌گذرد یک اتوبوس هم وارد ناوگان نکردند

مشهدی در پاسخ به این سؤال که مسؤولان صدای اعتراض رانندگان را شنیده‌اند یا نه، گفت: قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان آذر ماه 96 همزمان با روز حمل و نقل در جمع رانندگان حاضر شد و سخنرانی همراه با شعارهای مختلف داشت، اما به هیچکدام از قول‌هایش عمل نکرد؛ شهردار قبلی، دو سال شهردار اصفهان بود، در دو نوبت 143 و 170 دستگاه وارد اصفهان کرد اما نوروزی بعد از یک سال حتی یک دستگاه هم وارد ناوگان حمل و نقل نکرده است، آن مراسمی که گرفتند و اعلام کردند 43 اتوبوس جدید وارد شده همان‌هایی بود که زمان شهردار سابق خریداری شده بود.

رئیس شورای کارگری اتوبوس‌رانی با بیان این که اتوبوس‌رانی به بحران خورده و مسؤولان مربوطه هم خواب هستند، یادآور شد: روزانه یک اتوبوس از مدار خارج می‌شود 10 دستگاه اتوبوس صفر کیلومتر به دلیل نبود لاستیک و 8 دستگاه دیگر به دلیل نبود لنت بدون استفاده مانده و برای خریداری لنت و لاستیک پول نداریم؛ یک ماه دیگر با این روند پیش برویم اتوبوس‌های دیگری هم از کار می‌افتند و امکان خدمات‌دهی در خطوط وجود ندارد، اگر به رانندگان توجهی ندارید حداقل نسبت به از بین رفتن اتوبوس‌ها نگران باشید.

با پول یک سفر خارجی 30 اتوبوس راه می‌افتد

وی با اشاره به کاهش بودجه اتوبوس‌رانی عنوان کرد: با پول یکی از سفرهای خارجی اعضای شورای شهر می‌توان 30 اتوبوس از کار افتاده را راه انداخت، باید دست از سیاسی‌کاری بردارند و بدانند مشکل اتوبوس‌رانی را تنها بودجه حل می‌کند؛ 300 میلیارد تومان از سال 92 دولت به ما بدهکار است، شهرداری باید جور دولت را بکشد اما همچنان معوقات وجود دارد، چه کسی باید این پول را پرداخت کند؟ رانندگان باید فقط سرویس‌دهی کنند؟ مطالباتشان چه می‌شود؟

دومین سفر اروپایی شهردار اصفهان در سال 97 پس از فرانسه به لهستان بود

در جلسه اخیر شورای شهر با سفر خارجی دیگری برای شهردار اصفهان موافقت شده است

مشهدی با اشاره به مشکلات بیمه‌ای رانندگان گفت: اول آبان ماه تمدید بیمه 1600 راننده اتوبوس‌رانی به پایان می‌رسد و به دلیل بدهی 2 میلیارد تومانی به تأمین اجتماعی بیمه قطع می‌شود؛ بخش خصوصی خطوط کم‌درآمد را مدیریت می‌کند و شهرداری بابت این کمبودها باید یارانه پرداخت کند که آن هم به تأخیر افتاده و بخش خصوصی هم اتوبوس‌هایش زمین‌گیر شده است.

تذکرات یکی در میان و بی‌نتیجه شورای شهر به استیضاح می‌رسد؟

بررسی‌های خبرنگار فارس نشان می‌دهد در 19 جلسه علنی شورا، از ابتدای سال 97 اعضای شورای شهر در نطق‌ها و تذکرات خود حداقل در 9 جلسه معوقات کارگران شهرداری را به شهردار اصفهان متذکر شده‌اند، به طور میانگین یک جلسه در میان! بخشی از این تذکرات را در ادامه از نظر می‌گذرانید:

15 مهر/ اصغر برشان در تذکر خود با اشاره به حقوق معوقه کارگران شهرداری یادآوری کرد: هنوز هم شاهد به عقب افتادن حقوق کارگران هستیم و برخی از آن‌ها بین 2 تا 4 ماه حقوق معوقه دارند، تجهیز و به‌روزرسانی نیروی انسانی و امکانات مورد نیاز سازمان آتش‌نشانی ضروری است.

8 مهر/ امیراحمد زند‌آور در تذکر خود به نقش ایثارگرانه آتش‌نشانان اشاره و خاطرنشان کرد: این که انسان هر لحظه با به خطر انداختن جان خود برای نجات جان دیگر انسان‌ها آماده است از عهده هرکسی بر نمی‌آید، رفع مشکل تملک زمین و افزایش ایستگاه‌های سطح شهر، ارتقای سطح رفاه اقتصادی و اجتماعی پرسنل آتش‌نشانی و به روز کردن تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آتش‌نشانی از اقداماتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

18 شهریور/ فریده روشن در تذکر خود به اهمیت و نقش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اشاره و مطرح کرد: راه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باید باز شود، در خصوص حقوق و مزایا نیز باید رعایت عدالت بین همه کارکنان شهرداری لحاظ شود.

کوروش محمدی نیز در همین جلسه و در تذکر خود گفت: به شهردار و معاون مالی شهردار در خصوص پرداخت حقوق معوقه کارگران برای بار چندم تذکر می‌دهم، کارکنان اتوبوس‌رانی نیز در خصوص حقوق و مزایای خود دچار مشکل شدند و درخواست رسیدگی دارم به وضعیت کارگران و کارکنانی که حقوق معوقه دارند.

11 شهریور/ پورمحمد شریعتی نیا نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان در تذکری به شهرداری از بلاتکلیفی معاونت خدمات شهری شهرداری ابراز گلایه کرد و عنوان کرد: شهرداری اصفهان نتوانسته است انتظارات کارگران خود را برآورده کند به‌خصوص آن که حقوق و مزایای آن‌ها با تأخیر پرداخت می‌شود، اما از همه کارگران، پاکبانان و باغبانان و هم چنین کارکنان آتش‌نشانی قدردانی می‌کنم.

14 مرداد/ پورمحمدی شریعتی‌نیا در تذکر خود به برون‌سپاری استعلام‌ها در شهرداری اشاره کرد و این کار را باعث طولانی‌تر شدن روندها دانست و به تعویق افتادن پرداخت حقوق شرکت‌های خدماتی همکار با شهرداری را باعث ایجاد مشکلاتی دانست و در راستای حل آن‌ها تذکر داد.

7 مرداد/ رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان کرد: توجه به کارکنان در شهرداری و توجه به حقوق و مزایا و خدمات رفاهی آن‌ها مهم است، در خصوص حقوق معوقه کارکنان و کارگران شهرداری تأکید می‌کند که حقوق و مزایا آن‌ها باید بر اساس عدالت توزیع شود.

اصغر برشان نایب‌رئیس کمیسیون حمل و نقل، محیط زیست و فناوری اطلاعات نیز در این جلسه به شهرداری تذکر می‌دهد: در شرایطی که هنوز با پرداخت حقوق کارگران مشکل داریم باید معابر را بازسازی کرده و تا حد امکان از نوسازی پرهیز کنیم چراکه محدودیت منابع مالی داریم.

17 تیرماه/ اصغر برشان نایب‌رئیس کمیسیون حمل و نقل، محیط زیست و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: پرداخت به موقع حقوق کارگران جزو تکالیف اولیه شهرداری و سازمان‌های وابسته به آن است، باید توجه داشت حتی وقتی حقوق کارگران به موقع پرداخت می‌شود نیز با مشکلات زیادی مواجه هستند، بر همین اساس نمی‌توان توجیهی برای تأخیر در پرداخت حقوق این افراد داشت.

نصراصفهانی نیز در ادامه همین جلسه تصریح کرد: در این روزها فراوانی مراجعین پیمانکاران شهرداری و کارگران شهرداری را داریم، در ابتدا باید گفت پیمانکاران نسبت به شهرداری بی‌اعتماد نشوند، شهرداری و مدیریت شهری دغدغه مطالبات کارگران و پیمانکاران را دارند اما مشکلات موجود مانع از این شده تا مطالباتشان پرداخت شود.

27 خرداد/ پورمحمد شریعتی‌نیا با اشاره به آیه‌ای از قرآن در تذکری خاطرنشان کرد: باید وظایف خود را تنها برای خدا و رضایت او انجام دهیم، اعضای شورای شهر مستخدم و حقوق‌بگیر مردم هستند تا برای شهر برنامه‌ریزی کرده و این برنامه‌ها را اجرا کنیم که اگر چنین نشود نسبت به حقوقی که می‌گیریم بر گردن مردم حق خواهیم داشت.

وی با بیان این که عدم پرداخت مطالبات مالی پیمانکاران بخش خصوصی نوعی حق‌الناس است، گفت: باید نسبت به این موضوع حساس بود و مطالبات این پیمانکاران را پرداخت کرد، از اتوبوس‌رانی اصفهان در خصوص خدمات‌دهی در روز قدس تشکر می‌کنم.

کوروش محمدی نیز در انتهای این جلسه در تذکری یادآوری کرد: هنوز برخی از حقوق‌بگیران شهرداری، حقوق خود را دریافت نکردند و با توجه به مشکلات معیشتی که وجود دارد این معوقات حقوق پرسنل باید پرداخت شود که چیزی بین 2 هزار نفر و حتی بیشتر است.

30 اردیبهشت/ امیراحمد زندآور در نطق میان دستور صحن علنی شورای شهر به عدم پرداخت مطالبات کارگران شهرداری اصفهان اشاره کرد که باعث بروز مشکلاتی شده است که باید اعضای شورای شهر نسبت به احقاق حقوق آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهند.

کوروش محمدی نیز در تذکر امروز خود ترجیح داد به خود تذکر دهد و علت آن را هم غافل شدن از مشکلات کارگران شهرداری اصفهان دانست که از بهمن ماه حقوق و دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند.وی چنین موضوعی را برای خود به عنوان عضو شورای شهر دردآور دانست و بیان کرد: به خودم تذکر می‌دهم که از این موضوع غافل بودم و شاید با اصلاح مسیر، مورد بخشش خداوند قرار گیرم، به خودم تذکر می‌دهم که رسالت خود را فراموش کردم و از شهردار اصفهان می‌خواهم که حقوق‌های معوقه کارگران پرداخت شود.

با این اوصاف به نظر می‌رسد با ادامه روند فعلی و ترافیک مشکلات پرشمار در حوزه‌های کارگری و خدماتی شهرداری اصفهان، اعضای شورای شهر قطعأ روش‌های دیگر جز تذکر را برای احقاق حقوق معوقه کارگرن در پیش خواهند گرفت؛ یا این که چنین موضوعی به عنوان حداقل انتظار مردم و حقوق‌بگیران شهرداری اصفهان باید به نوعی در دستور کار نمایندگان‌شان در شورای شهر قرار گیرد قبل از اینکه بیش از این فرصت‌ها برای نصف‌جهان از دست برود.

افزودن نظر

captcha