حمیدرضا فولادگر  در نشست خبری در جمع خبرنگاران بابیان اینکه طرحی که با عنوان بازچرخانی زاینده‌رود مطرح شد چندین قسمت دارد که به طرح بازچرخانی معروف شد، اظهار کرد: اولین قسمت این است آب در خط لوله‌ای از سد چم آسمان تا سد نکوآباد بیایید و بعد در بستر زاینده‌رود تا شهر اصفهان باشد که با این لوله‌گذاری جلوی پرتی آب‌گرفته می‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: کمک گرفتن از پساب فاضلاب برای تأمین آب زاینده‌رود، قسمت دوم این طرح است که این آب برای کشت مثمر مفید نیست و مضر است.

وی با اشاره به اینکه سومین بخش این طرح شامل بازچرخانی آب است، افزود: این طرح برای بهبود وضعیت فضای سبز، آثار باستانی و مصارف زیست‌محیطی مورداستفاده قرار می‌گیرد به‌احتمال هدر رفت آب در اجرای این طرح انتقاداتی که به آن واردشده و که این قسمت اولویت کمتری در اجرا دارد.

فولادگر با تأکید بر اینکه نظر من به‌عنوان یک نماینده مجلس و نه کارشناس این است که این طرح باید زمانی اجرا شود که ضروری و هیچ راه‌حلی نداشته باشیم، خاطرنشان کرد: این طرح باید کار کارشناسی شود در غیر این صورت دیگر طرح های آبی که در حال انجام است را تحت تاثیر قرار می دهد و اید موجب توقف آن ها شود.

سد تونل سوم کوهرنگ اواخر 98 آبگیری می‌شود

فولادگر با بیان این که شرط دیگر، پیگیری طرح‌های تأمین آب دائمی برای زاینده‌رود است، افزود: سد تونل سوم با همکاری‌های انجام شده با مسؤولان اجرایی و پای کار آمدن شرکت فولاد مبارکه، قول داده شده تا اواخر سال 98 سد کامل و پس از آبگیری، در سال 99 به بهره‌برداری برسد و برآورد انتقال 200 میلیون مترمکعب آب به زاینده‌رود است.

وی با بیان این که مهم‌تر از سد سوم، تونل بهشت‌آباد است که باید هر چه زودتر تعیین تکلیف شود که یا با تونل و یا با لوله‌گذاری آب منتقل شود، مطرح کرد: همچنین باید رژیم حقوقی زاینده‌رود که شامل سهم هر منطقه از آب است طبق مصوبه شورای عالی آب تعیین تکلیف شود، صنایع هم دیگر می‌دانند که امکان استفاده از آب شیرین زاینده‌رود وجود ندارد و به سمت پساب رفته‌اند.

وی با اشاره به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم توضیح داد: این کنوانسیون شامل 37 توصیه و 4 الزام است که لایحه چهارگانه که مطرح می‌شد مربوط به این 4 الزام است؛ مجلس در گذشته قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با منابع مالی تروریسم را تصویب کرد و خودمان داشتیم.

فولادگر تصریح کرد: دولت یازدهم در مذاکرات با کشورها قول اجرای FATF  را داد و وزیر اقتصاد سابق تفاهمنامه‌ای را در این راستا بدون تصویب مجلس امضا می‌کند و استانداردهای FATF  را می‌پذیرد؛انتقاد ما این است که هر تعهد کشور را باید به تصویب مجلس می‌رساندند اما در این بحث ابتدا خود دولت راساً تعهد اجرا داد.

 با پذیرش FATF راه‌های دور زدن تحریم‌ها بسته می‌شود 

وی با بیان این که غربی‌ها اعلام کردند آن دو قانونی که ما تصویب کرده‌ایم را قبول ندارند و باید تغییر کند، اضافه کرد: دولت لوایح تغییر دو قانون قبلی را که داشتیم و دو لایحه‌ای که نداشتیم را به مجلس آورد؛ ما و سایر نمایندگان مخالف، حرفمان این بود که وقتی تحریم هستیم چرا باید به چنین قانونی بپیوندیم که راه‌های دور زدن تحریم را می‌بندد؟ و در نهایت اگر قرار بر تصویب این کنوانسیون است حداقل امتیازاتی در قبال تصویبش گرفته شود و به همین دلیل چند ماه مسکوت ماند.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با بیان این که ما عضو FATF نشده‌ایم بلکه با پذیرش توصیه‌ها و الزامات از لیست سیاه خارج شده ایم، گفت: 30 خرداد رهبر انقلاب در جمع نمایندگان اعلام کردند مجلس خودش قانون تصویب کند و کنوانسیون‌های خارجی را نقد کردند.

وی عنوان کرد: دولت مذاکره با اروپا، چین و روسیه را ادامه داد و نهایتاً مجدداً درخواست تصویب داشت؛ بنابر نامه‌ای که رئیس مجلس روز تصویب CFT قرائت کرد رهبر انقلاب گفتند صحبتم در مورد کنوانسیون‌ها کلی بوده و مجلس خودش بررسی کند، همچنان مخالف بودیم اما یکشنبه گذشته به تصویب مجلس رسید، ظریف هم علناً گفت هیچ تضمینی برای بهتر شدن وجود ندارد.

آغاز بررسی FATF در شورای نگهبان

فولادگر اظهار کرد: امروز شورای نگهبان بررسی‌ها را آغاز کرده و قرار است این بررسی‌ها ادامه پیدا کند، ممکن است ایراداتی گرفته شود، منتظریم موعد دو سه هفته آینده هم بگذرد و ببینیم اروپا به تعهدش عمل می‌کند یا نه.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در خصوص تفحظ‌هایی که در تصویب لوایح ملاحظه شده بیان داشت: کنوانسیون را نمی‌توانیم تغییر بدهیم اما 7 حق تفحظ قرار داده‌ایم و فکر می‌کنم موافقانی که به این موضوع رأی ندادند به دلیل همین حق تفحظ‌ها بود

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به اینکه شرایط فعلی اقتصادی بیشترین فشار بر کارگران و بازنشستگان می‌آورد، تصریح کرد: مجلس طرح معیشت مردم را مطرح کرد که دولت به‌شدت مخالف کرد اما خود طرحی را ارائه داد.

وی بابیان اینکه بخشی از این طرحی که به‌عنوان بسته حمایتی دولت مطرح کرد، اجناس، اقلام و کمک‌های غیر نقدی و بخش دیگر به‌صورت شارژ کردن کارت‌های معیشتی مانند یارانه‌ها و سومین بخش ترمیم حقوق‌ها است.

فولادگر گفت: با توجه به این منابع طبیعی که در کشور داریم چرا باید به اینجا برسیم که مردم محتاج کمک دولت شوند.

وی اذعان داشت: سال‌هاست می‌گوییم که نقدینگی تهدیدی برای اقتصاد کشور است، بخشی از این مشکلات را در چند ماه اخیر دیدیم؛ دلار، سکه و خودرو به دلیل همین نقدینگی شرایط امروز را پیدا کرده‌اند؛ اشکال اینجاست که این نقدینگی را نتوانستیم به تولید سوق بدهیم.

سه ریشه اصلی نقدینگی

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مشکل نقدینگی سه ریشه دارد، تأکید کرد: «نظام بانکی پول» را وارد تولید نمی‌کند، بخش بیشتر یا سفته‌بازی است و یا چرخش در حساب‌ها که شبه پول ایجاد می‌کند؛

بودجه جاری کشور 7 برابر بودجه عمرانی است

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد: دومین عامل، بودجه جاری هفت برابر بودجه عمرانی است در بودجه ۹۷ پیش‌بینی‌شده که ۹۰ درصد این بودجه جاری حقوق و مزایا است.

وی بابیان اینکه سومین علت سیاست‌های ارزی است که منابع و مصارف را درست مدیریت نکردیم، اظهار کرد: دولت در حالی که می‌توانست مشکلات ارزی را پیش‌بینی کند اما جدی نگرفت و خوش‌خیال بود.

عمده مشکلات اقتصادی ساختاری است و ربطی به تحریم ها ندارد

فولادگر در ادامه اظهار داشت: مشکلات اقتصادی ما ساختاری بود و تحریم ها برخی از مشکلات بود، من در سوال از آقای رییس جمهور هم گفتم که شما در سال ۹۱ میگفتید مشکلات ما ناشی از تحریم ها نبوده و ساختاری است. ایا قبول دارید که الان هم این مشکلات ساختاری و مدیریتی است، وقتی مشکلات کشور همه از تحریم ها نیست و ساختاری و مدیریتی است و این اصلاح ساختار دست دولت است چرا کاری نمی کنید. اصلاح ساختار توسط دولت راحت تر است اما توسط مجلس هزینه بر است
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی درباره اثر تحریم ها بر اقتصاد کشور گفت: تحریم ها اشکالات ساختاری را عیان میکند. تاثیر گذار است اما اگر ساختار اصلاح شود می شود از این تحریم ها عبور کرد

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست