از سال 90 بخشی از سلف اختران دانشگاه اصفهان به حسینیه تبدیل شده بود اما در ایام منتهی به مراسم اربعین این مکان علی‌رغم عمل به وعده جایگزینی، مجدد به سلف اضافه شد که اعتراض دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی را به همراه داشت.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، از سال 90 بخشی از سلف اختران دانشگاه اصفهان به دلیل هم‌جواری و نبود فضای مناسب در اطراف خوابگاه‌های دانشجویی، توسط معاونت دانشجویی دانشگاه به حسینیه تبدیل شد اما در ایام منتهی به اربعین این مکان خلاف تصمیم قبلی مبنی بر جایگزینی محل جدید حسینیه پیش از تغییر کاربری، مجددا به سلف اضافه شد که سبب اعتراض دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی شد.

در همین رابطه با مسؤولان تشکل‌های دانشجویی، معاون دانشجویی دانشگاه و مسوول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان به گفت‌وگو پرداختیم.

2 پاسخ برای رد دلایل تغییر کاربری شبانه حسینیه

حامد فدایی دبیر جامعه اسلامی دانشگاه اصفهان در این باره اظهار داشت: حسینیه‌ای کنار حرم‌الشهدا سلف اختران بی‌نشان دانشگاه قرار داشت که به خاطر جایگاه مناسب و نزدیکی به یادمان شهدای گمنام سبب شده بود تا برنامه‌های مناسبتی و مذهبی توسط دانشجویان و تشکل‌های دانشگاهی آنجا برگزار شود و از جمله برنامه‌های برگزار شده در این حسینیه می‌توان به برنامه «یادآور شهدا» که مشترک بین تشکل‌های دانشگاه بوده اشاره کرد.

وی ادامه داد: کمبود فضا در سلف خواهران سبب شد تا  دانشگاه و معاونت دانشجویی حسینیه را به سلف اضافه کند اما مسأله‌ این است که قبلاً سلف کوثر در دانشگاه وجود داشته است که اکنون حدود 2 سال است مورداستفاده قرار نگرفته و معلوم نیست که قرار است این فضا تبدیل به رستوران آزاد شود و یا به شکل سلف باقی بماند؛ بنابراین اگر دانشگاه با کمبود فضای سلف مواجه است و تنها به این دلیل اقدام به این کارکرده است می‌توانند از ظرفیت سلف کوثر استفاده کند تا محل جایگزین این حسینیه آماده شود و بعد این دو مکان را ادغام می‌کرد.

 دبیر جامعه اسلامی دانشگاه اصفهان افزود: طبق آخرین صحبتی که با هیأت‌رئیسه دانشگاه صورت گرفته و مصوبه‌ای وجود داشته که بنابر آن قرار بوده تا هنگامی‌که جای مناسبی برای برگزاری برنامه‌ها ایجاد نشده، این فضا در اختیار دانشجویان باشد اما هفته گذشته متوجه شدیم آقای حاجی‌حسینی بچه‌های سلف را مأمور کردند که این فضا بسته شود و به فضای سلف اضافه شود.

وی بابیان اینکه مسؤولان دانشگاه مساله بهداشت را از دلایل دیگر اضافه شدن حسینه حرم‌الشهدا به سلف می‌دانند، گفت: یکی از مشکلاتی که مطرح بود بحث بهداشت حسینیه است که باید گفت بین حسینیه و سلف تا سقف محصور بوده و مشکلی از این‌ جهت و جود نداشته است.

فدایی در خصوص مکان جایگزین حسینه متذکر شد: مکان جایگزین حسینیه باید دارای ویژگی‌هایی چون هم‌جواری مزار شهدا و نزدیکی به خوابگاه‌ها باشد.

وی بابیان اینکه این اقدام به‌صورت خودجوش وبر خلاف مصوبه هیأت‌رئیسه انجام‌شده است، گفت: این اقدام خودجوش و خلاف مصوبه هیأت‌رئیسه  نشان‌دهنده آن است که حرف بعضی از معاونان و مسؤولان پایین‌دست دانشگاه بیشتر از هیأت‌رئیسه مورد اهمیت است که این مشکل در دانشگاه باید حل شود.

اگر مشکل کمبود جا در سلف خواهران بود پس چرا حسینه به انبار تبدیل شد؟

در همین راستا محمد دلگشایی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: به لحاظ حقوقی و سند این حسینیه متعلق به سلف بوده است اما از 5 سال گذشته و در زمان معاونت دانشجویی سابق دانشگاه، این مکان را با پارتیشن جدا و به حسینیه تبدیل شد.

وی همچون فدایی اقدام یک‌شبه، همزمان با ایام عزاداری دهه اخر ماه صفر و بدون اطلاع به دانشجویان را تامل برانگیز دانست و تصریح کرد: مسأله قابل‌توجه در این موضوع اضافه، اقدام یک‌شبه و بدون اطلاع‌رسانی به دانشجویان است آن‌هم دقیقاً زمانی که اکثر دانشجویان در سفر اربعین حضور داشتند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان نبود فضا برای برگزاری ویژه‌برنامه امام رضا (ع) یکی از مشکلات پیش‌ آمده بعد از این اتفاق دانست و ابراز داشت: روز سه‌شنبه هفته جاری قرار است به مناسبت شهادت امام رضا (ع) برنامه‌ای از طرف آستان قدس برگزار شود که در حال حاضر مکانی برای برگزاری آن وجود ندارد.

وی با اشاره محدود بودن مکان جایگزین حسینیه بیان داشت: مکانی که جایگزین حسینیه در نظر گرفته‌شده مساحتی 200 متری دارد که طبیعتاً این فضا محدود جوابگو جمعیت 500 نفری دانشجویان نخواهد بود.

دلگشایی‌ در ادامه اذعان کرد: نکته قابل‌توجه این است که فضای اضاف ه‌شده به سلف کاملاً در اختیار سلف خواهران قرار نگرفته و بخشی از آن تبدیل به انبار شده است.

ایمنی، بهداشت و کمبودفضا سبب شد تا حسینیه را به سلف بازگردانیم

مرتضی حاج‌حسینی معاون دانشجویی دانشگاه اصفهان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به تشریح علل این اتفاق پرداخت و اظهار کرد: حسینیه حرم الشهدا به سلف اضافه نشده است بلکه این حسینیه جزو سلف اختران بوده و گاها در آن مراسم‌هایی برگزار می‌شده است که آن‌هم با نامه درخواست و تأیید امور دانشجویی بوده است.

وی این اقدام را کاملا قانونی دانست و گفت: این کار با اخذ مصوبه انجام‌شده و همه مسؤولان ذی‌ربط در جریان این موضوع هستند.

وی با تاکید بر اینکه مکان جایگزین به‌ زودی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت، گفت: دانشگاه این قول از حوزه معاونت اداری مالی گرفته تا در اولین فرصت مکانی برای برگزاری برنامه‌های مذهبی و مناسبتی مهیا شود.

معاون دانشجویی دانشگاه اصفهان تاکید داشت: یک سری مسائل مثل رعایت موارد بهداشتی و ایمنی همچون برق حسینیه مطرح بوده که در صورت هرگونه بروز مشکل دانشگاه و معاونت دانشجویی باید جواب‌گو می‌بود بنابراین این مشکلات سبب شد تا چنین اقدامی صورت بگیرد.

وی در ادامه ابراز کرد: ما برگزاری چنین مراسمات مذهبی و مناسبتی را از خود جدا نمی‌بینیم و هر زمان که برنامه‌ای از سوی دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی وجود داشته باشد ما همچنان با آنان همکاری خواهیم کرد حتی اگر مستلزم این باشد که همین مکان را آماده کنیم و به‌ طور موقت در اختیار آنان قرار دهیم.

حاج‌حسینی عدم برگزاری برنامه‌ای مستمر را یکی دیگر از دلایل این اقدام دانست و خاطر اذعان کرد: در مکان مذکور مراسم‌های مستمر برگزار نمی‌شد به‌ طوری‌که طی دو ماه گذشته فقط 4 روز برنامه برگزار شده است و برای بعد از این هم طی صحبتی که با مسؤولان ذی‌ربط داشته‌ایم گفته‌ شده است مراسمات بسیار محدود است و حتی این صحبت مطرح بود که تا پایان‌ترم برنامه‌ای اعلام‌ نشده است.

دانشگاه موظف است تجهیزات مورد نیاز دانشجویان را تامین کند

حجت‌الاسلام میثم شریف مسؤول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس همچون نماینده تشکل‌های دانشجویی به مصوبه جایگزینی محل حسینه حرم الشهدا اشاره و اظهار کرد: قرار بوده است ابتدا محل جایگزین به دانشجویان داده شود و بعد از آن حسینه به محل سلف اضافه شود که این اتفاق نیفتاده است اما دانشگاه این قول را داده است که جایگزین حسینه را سریعاً آماده کند که در همین راستا مکانی را جنب حرم‌الشهدا معرفی کرده است که چهارشنبه گذشته با بازدید از مکان موردنظر صحبت‌های آن انجام شد.

وی در خصوص زمان آماده‌سازی مکان جایگزین گفت: اگر دانشگاه بخواهد مکان جدید حسینیه را آماده و تحویل دهد یقیناً زمان زیادی نخواهد برد و طی یکی دو هفته آماده خواهد شد.

مسؤول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان تأمین تجهیزات ازجمله مکان مورد نیاز برای برگزاری مراسمات را وظیفه دانشگاه دانست و تصریح کرد: تمامی برنامه‌های قبل از ایام اربعین در همین حسینیه برگزار شده و وظیفه دانشگاه تأمین تجهیزات موردنیاز دانشجویان است که طبیعتا فضای برگزاری برنامه شامل همین تجهیزات است.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست