در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان نایب رئیس شورا از اتفاقات ورزشی اصفهان سخن گفت و همچنین به این مسأله اشاره کرد که شهرداری وصولی خوبی داشته است، مطالبات کارگران پرداخت شود.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، هفتاد و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان صبح امروز با حضور 11 نفر از اعضای شورای شهر، مرتضی طهرانی معاون مالی و اقتصادی شهرداری و شهرداران مناطق مختلف شهرداری اصفهان در حالی برگزار شد که فتح‌اله معین، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان غایب بود و علیرضا نصر اصفهانی نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان به نطق پیش از دستور پرداخت.

جاذبه و دافعه علوی را چه طور عملی کنیم؟

علیرضا نصراصفهانی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک میلاد امام علی(ع) و روز پدر و حضرت جوادالائمه(ع) اظهار کرد: یکی از مأموریت‌های اصلی امروز ما پیداکردن شناخت بیشتر نسبت به ائمه است، وجود خدا در رفتار و کردار امام علی(ع) تجلی دارد و در تمام ابعاد زندگی مسیر رشد را در ابتدا خود طی کرده و به عنوان الگو رشد دیگران را نیز سبب شده است؛ یکی از شاخص‌های وجودی امام علی(ع) جاذبه و دافعه آن امام عزیز است که برای امروز جامعه ما نیازمند است و باید مورد توجه قرار گیرد.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: طبق تعبیر شهید مطهری افراد در 4 دسته قرار می‌گیرند، گروهی فقط جاذبه و گروهی فقط دافعه دارند، گروهی نیز نه دافعه و نه جاذبه دارند و اما گروهی نیز هم جاذبه و هم دافعه دارند؛ امام علی(ع) از شخصیت‌هایی است که در گروه چهارم قرار می‌گیرد و هم جاذبه و هم دافعه دارد، ایشان جاذبه در حد اعلی و دافعه در حد ضرورت دارد.

وی تصریح کرد: همه کسانی که امروز مدعی هستند باید این مشی و رفتار را سرلوحه خود قرار دهند، در جامعه ما هر روز بیش از گذشته نیاز به وحدت و همدلی در جامعه داریم باید تلاش کنیم جاذبه‌ها را در حد اعلی و دافعه‌ها را در حد ضرورت داشته باشیم.

نصراصفهانی با اشاره به برگزاری آخرین جلسه شورای شهر در سال 97، عنوان کرد: بد نیست در این جلسه پایانی سال بگویم که نمایندگان تلاش شبانه‌روزی برای عمل به رسالت و مسؤولیت خود و طی مسیر رشد شهر داشته و تلاش داشتند آن‌ها را علی‌رغم همه سختی‌ها و دشواری‌ها عملی کنند، تلاش شد مأموریت‌ها در راستای برنامه‌های اصفهان 1400 و برنامه یک ساله شهر اصفهان انجام شود، هرچند شرایط اقتصادی شرایط سختی بود اما هم شورای شهر و هم شهرداری تلاش کردند که شرایط خوبی را برای مردم رقم بزنند.

لزوم توجه به ایمنی مردم در پل‌های تاریخی شهر

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: امید داریم از تجارب مسیر طی شده بهره‌مند شویم، با وجود این‌که سال سخت و دشواری را پشت سر گذاشتیم بر اساس گزارشات موجود حدود 80 درصد بودجه سال 1397 تحصیل شده است، امید داریم در روزهای باقیمانده از سال 1397 شاهد اتفاقات خوبی در مناطق و شهرداری مرکزی باشیم و بتوانیم تحقق بودجه را از 85 درصد فراتر ببریم.

وی با اشاره به برنامه هفته درختکاری، گفت: کمک به کارکنان شهرداری که جزو تأکیدات اعضای شورای شهر بود و در بودجه 97 و هم در بودجه 98 مورد توجه بود، راه‌اندازی قطار شهری در ایام نوروز در جهت رفاه حال شهروندان و مسافران نوروزی و اقدامات سازمان اتوبوسرانی و تاکسیرانی برای رفاه حال مسافران نوروزی قابل تقدیر است.

نصراصفهانی در ادامه تأکید کرد: برای سال نو با توجه به بازگشایی زاینده‌رود مسافران زیادی را در شهر اصفهان میزبان هستیم، امید داریم آن‌چه شایسته است انجام گیرد و اصفهانی که همیشه مهمان‌نواز بوده و در استقبال از مسافران نوروزی پیشتاز بوده است شرایط خوبی را برای مسافران نوروزی رقم بزند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تأکید بر این‌که مباحث ایمنی مسافران نوروزی باید مورد توجه بخش‌های مختلف قرار گیرد، خاطرنشان کرد: سی و سه پل و پل خواجو در ایام نوروز و بازگشایی زاینده‌رود مملو از جمعیت می‌شود، در همین راستا از متولیان امر تقاضا داریم ایمنی مردم را مدنظر قرار دهند، بارها شاهد بودیم شهروندان و مسافران به دلیل نبودن حفاظ بالای پل به پایین پرت شده و مورد آسیب جدی قرار گرفتند.

واکنش ورزشی نایب رئیس شورای شهر

وی در ادامه در واکنشی ورزشی ابراز کرد که شاهد خیزش دو تیم ورزشی سپاهان و ذوب‌آهن هستیم و باید موفقیت‌های این دو تیم را تبریک گفت، سپاهان در لیگ برتر و جام حذفی مدعی است و ذوب‌آهن نیز در جام باشگاه‌های آسیا افتخارآفرینی می‌کند، هم‌چنین از تلاش و کسب مقام توسط محمدرضا صفدریان در رشته یخنوردی تشکر می‌کنم که به صورت تیمی رتبه دوم مسابقات جهانی یخنوردی را کسب کردند.

نصراصفهانی ضمن تشکر از همراهی اصحاب رسانه با شورای اسلامی شهر اصفهان در انعکاس اخبار و جلوگیری از ایجاد هرگونه تنش عنوان کرد: میدان امام حسین(ع) یکی از میادین اصلی و مرکز شهر اصفهان است که یک مقدار بدمنظری دارد که لازم است سازمان زیباسازی شهرداری این مسأله را مورد توجه قرار داده و منظر این منطقه شهر را بهبود بخشد.

شهرداری وصولی خوبی داشته است، مطالبات کارگران پرداخت شود

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به گفته مرتضی طهرانی معاون مالی و اقتصادی شهرداری اصفهان مبنی بر خوب بودن درآمدهای شهرداری و وصولی‌های خوب شهرداری اصفهان، تصریح کرد: امید داریم در روزهای پایانی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که با توجه به تأکیدات اعضای شورای شهر در جلسات قبل، هم بار پیمانکاران و هم کارگرانی که مطالباتی از شهرداری دارند سبک شود و پرداخت‌های همه ذی‌نفعان شهرداری نیز در این ایام انجام شود تا همه بتوانند با خوشحالی به نوروز ورود پیدا کنند.

وی همچنین در تذکر خود مطرح کرد: امروز ایجاد منابع جدید یک مأموریت و استفاده از منابع قبلی مأموریت مهم‌تری است، به عنوان مثال خیلی از امکانات برج جهان‌نما بلااستفاده مانده است و از باشگاه‌های شهرداری هم استفاده مطلوب نمی‌شود، این‌ها امکانات قابل توجهی است که باید مورد توجه و التفات بیشتری قرار گیرند؛ ایستگاه‌های قطار شهری هم که با پول مردم ساخته شده است باید تجاری‌سازی شود.

در ادامه آخرین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان در سال 1397 شیرین طغیانی رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای شهر، مهدی مزروعی عضو و سخنگوی شورای شهر و کوروش محمدی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به نطق میان دستور پرداختند.

گلایه عضو شورای شهر از اجرایی نشدن مصوبات عمرانی

شیرین طغیانی رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق میان دستور خود ضمن تبریک میلاد امام جواد(ع) و حضرت علی(ع) و روز پدر و آغاز سال جدید تذکرات و نقدهای اعضای شورای شهر را جهت بهبود روند مدیریت شهری دانست و اظهار کرد: امروز شهر اصفهان وضعیت بسیار مناسبی نسبت به شهرهای دیگر دارد با وجود این‌که کمک‌های کمتری از دولت دریافت می‌کند.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به بازگشایی زاینده‌رود و افزایش تعداد مسافران نوروزی نسبت به سال گذشته، ابراز کرد: این مسأله باعث ایجاد ظرفیت بی‌نظیری برای شهر اصفهان شده و مدیریت شهری وظیفه دارد سایر ظرفیت‌های اصفهان به جز زاینده‌رود را هم به مسافران بشناساند که در زمان کم آبی و خشکی زاینده‌رود موارد دیگر باعث حضور مسافران در اصفهان شود.

وی ضمن گلایه از عدم اقبال مدیریت شهری در عملی کردن مصوبات کمیسیون عمران شورای شهر اصفهان، مطرح کرد: سند بالادستی برای ایستگاه‌های مترو، برنامه راهبردی زیباسازی شهر اصفهان یا موضوعات و طرح‌هایی که ارائه شد اما ظاهراً در آرشیو شهرداری قرار داده شد و مورد توجه قرار نگرفت از جمله مسائلی بود که مورد توجه قرار نگرفت.

طغیانی در ادامه عنوان کرد: با توجه به در پیش داشتن چهارشنبه آخر سال امید دارم مردم سال را با سلامتی به پایان ببرند.

بوی گل‌های کدام دوره خوشبوتر است؟ 

مهدی مزروعی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در نطق میان دستور خود با اشاره به این‌که در آغاز کار شورای پنجم شهر اصفهان شاهد این بودیم که شاه بیتی در ادبیات دوستان رقیب و رفیق شکل گرفته بود که شهرداری قفل است و چه کار می‌کند غافل از این‌که باید جایگزینی‌ها صورت می‌گرفت، بیان کرد: مدیریت شهری اصفهان 14 سال در دست گروه دیگری بود و نیازمند تغییر چینش‌ها و مدیریت‌ها بوده و نیازمند زمان بودیم.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: نزدیک به یک سال از تغییرات مدیریتی شاهد هستیم وضعیت شهرداری و بحث‌های مدیریتی و خدماتی در حوزه‌های مختلف مناسب شده است.

وی با کنایه از افراد منتقد سؤال کرد که در دوره‌های قبلی چه گلی به سر شهر زدند که ما نزدیم و گفت: گل‌های این دوره خوشبوتر است، باید انصاف به خرج داد و برخورد سیاسی را باید کنار گذاشت و منصفانه به عملکردها توجه کرد، شورای پنجم همیشه این موضوع را مدنظر قرار داد و غیرمنصفانه متعرض مدیریت قبلی شهرداری نشد.

تعریف 21 پروژه مشارکتی توسط سازمان سرمایه‌گذاری

مزروعی با اشاره به این‌که معضلات و پروژه‌های زیاد باقیمانده‌ای از دوره گذشته داشتیم که به سرعت کار خود را طی می‌کنند، ابراز کرد: در بعضی پرونده‌ها مشکل غامض حقوقی داشتیم که هم موجب فرار و مهاجرت سرمایه‌گذاران و بر زمین ماندن و بلااستفاده ماندن سرمایه‌های شهر می‌شد، تا حدود زیادی این مسائل برطرف شده و سال آینده شاهد بازگشت سرمایه‌گذاران بومی به شهر اصفهان خواهیم بود.

وی اذعان کرد: انضباط مالی خوب‌تری نسبت به دوره‌های قبلی مدیریت شهری داشته و استفاده از ظرفیت‌های درآمدی موجب تحقق بالای بودجه شده است، پروژه‌های عمرانی قبلی در حال انجام بوده و پروژه‌های عمرانی جدید نیز تعریف شده است؛ در مسائل فرهنگی هم پویاتر و مؤثرتر کار می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان کد: با تلاش سازمان سرمایه‌گذاری در سال 97 با لحاظ مسائل اقتصادی 21 پروژه مشارکتی جدید تعریف شده است که جمعاً این پروژه‌ها 45 تا 50 میلیارد تومان ارزش ریالی دارند.

مدیران ضعیف‌النفس و تاراج منابع کلان مردم

کوروش محمدی رئیس کمیسیون امور اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در نطق پیش از دستور خود فساد ستیزی را یکی از موضوعات مهم در دستور کار شورای پنجم شهر اصفهان دانست و بیان کرد: یکی از بزرگترین مخاطرات و چالش‌های مدیریت شهری رخنه فساد است که از دیرباز وجود داشته است، این پدیده طی سال‌های گذشته خسارات سنگینی را بر بیت‌المال و حقوق مردم به‌ ویژه در کلانشهرها وارد کرده است؛ تولد باندهای فساد با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی و زدوبندهای اداری در اطراف برخی مدیران ضعیف‌النفس شهری به تاراج منابع کلان مردم و در نتیجه ایجاد فاصله طبقاتی در جامعه منجر شده است.

رئیس کمیسیون امور اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن اشاره به شورای شهر یکدست اصلاح طلب در شهر اصفهان، اذعان کرد: در این شرایط هیچ گریز و بهانه‌ای برای مبارزه نکردن با فساد و رانت‌خواری پذیرفته نیست؛ اعضای شورای شهر باید بر عهد و پیمان خود با مردم مبنی بر شفافیت و مبارزه با رانت و فساد بمانند و با قدرت و قاطعانه در برابر هر گونه تخطی دراین زمینه ایستادگی کنند و از منافع مردم و شهر دفاع شود؛ راه‌اندازی سامانه شفاف‌سازی فعالیت‌های شهرداری یکی از اقدامات انجام شده در این راستا است، قطعاً این اقدامات کافی نیست و امید دارم این فرایند در همه حوزه‌های مدیریت شهری اعم از پرسنلی، دستمزد و عمرانی گسترش پیدا کند.

عناصر آسیب‌پذیر اجتماعی جزئی از جامعه هستند

وی در ادامه با تأکید بر جوان‌گرایی و استفاده از ظرفیت زنان شایسته خاطرنشان کرد: اعتماد به جوانان و زنان شایسته یعنی اعتماد به آینده، هرکجا به جوانان و زنان بر اساس شایستگی و تخصص‌شان اعتماد شده به افزایش نشاط و پویایی منجر شده است؛ جوان‌گرایی یکی از شاخص‌های مهم سنجش میزان تحرک و پویایی و تقویت جایگاه زنان و مایه نشاط و سرزندگی جامعه است، شایسته است تا شهرداری و مجموعه مدیریت شهری اصفهان به عنوان یک نهاد عمومی و تأثیرگذار در حوزه فرهنگ، اقتصاد و ساختار جامعه به جوانان شایسته و متخصص توجه داشته باشد و از آنان برای ایجاد تحرک و پویایی در شهر کمک بگیرد.

محمدی در ادامه عنوان کرد: طی سال‌های گذشته توجه به آسیب‌های اجتماعی مورد غفلت مدیران شهری در کلانشهرها به ویژه اصفهان قرار گرفته است، باید قبول کنیم که اقشار آسیب‌پذیر جامعه  از جمله کودکان کار و سایر عناصری که در این حوزه آسیب می‌بینند جزئی از جامعه و شهروندان این شهر هستند و به همین دلیل وظیفه حمایت و ساماندهی از این اقشار باید مورد توجه قرار گیرد و با برنامه‌ریزی دقیق و اهتمام کارشناسی در جهت کاهش دردهای اقشار آسیب‌پذیر و پیشگیری از بروز آسیب‌های جدید تلاش کنیم.

توانمندسازی زنان و مردان در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی

رئیس کمیسیون امور اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به این‌که وجود یک متکدی، یک کودک کار یا حتی یک زن آسیب‌دیده با رفتاری نامتعارف، معلول عوامل مختلفی همچون نابرابری‌های اجتماعی یا بی‌عدالتی در توزیع امکانات، ثروت‌ها و موقعیت‌های اجتماعی است، مطرح کرد: شورای شهر و شهرداری با همکاری دستگاه‌های متولی امور اجتماعی در استان باید به دنبال محرومیت‌زدایی باشند و به جای روش‌های سلبی و پاک کردن صورت مسأله، هرچه سریع‌تر نقشه راه و مدلی مؤثر در زمینه مقابله با آسیب‌های اجتماعی در کلانشهر اصفهان تدوین کنند تا ضمن پیشگیری از بروز آسیب‌های جدید، عزت و منزلت اجتماعی به اقشار آسیب‌دیده جامعه نیز بازگردد.

وی حمایت از توانمندسازی آحاد زنان و مردان جامعه و تسهیل زمینه‌های مشارکت آنان در توسعه و پیشرفت شهر را جهت تلاش در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی مؤثر دانست و گفت: این امر در کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی شورا در حال انجام است و تخصیص ردیف‌های بودجه‌ای ویژه سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، اجرای طرح مرکز جامع آموزش و توانمندسازی افراد آسیب‌دیده اجتماعی و تصویب اعتبار ویژه راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری و توسعه محلی ویژه ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین اصفهان از جمله این برنامه‌ها است.

ظرفیت‌های شهری به کمک افزایش قابلیت‌های شهروندان بیاید

محمدی در ادامه با تأکید بر لزوم تلاش برای ایجاد نشاط اجتماعی در شهر اصفهان، عنوان کرد: برخی آمارها حکایت از افزایش میزان نزاع و افسردگی دارد، همچنین وجود ناهنجاری‌های اجتماعی در نهاد خانواده و به ویژه آمار بالای طلاق، مشکلات زیست محیطی از جمله خشکی زاینده‌رود، آلاینده‌های صوتی و زیست محیطی و مسائل اجتماعی همچون اعتیاد و گسترش حاشیه‌نشینی موجب اختلال در نشاط اجتماعی شهر شده است.

رئیس کمیسیون امور اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان همچنین اظهار کرد: آمار خشونت‌های پنهان و بروز رفتارهای مازوخیستی برخی نوجوانان علیه سلامت خویش که در قالب خودزنی‌های دختران در مدارس و گزارش‌های دریافتی مواردی از اقدام به خودکشی در شهر، همه نشان از کاهش نشاط اجتماعی دارد، بی‌تردید ریشه‌های اصلی این موضوع در روش‌های تربیتی و عدم توانمندی شهروندان در مواجهه با چالش‌های زندگی است.

وی در پایان نطق خود گفت: مدیریت شهری اصفهان باید در سایه تسهیل‌گری و استراتژی‌های بلند مدت در راستای تقویت توان و قابلیت‌های مهارتی شهروندان اصفهانی با سایر دستگاه‌های متولی همراه شود؛ در چارچوب اقدامات کوتاه و میان مدت نیز جا دارد از همه ظرفیت‌های شهری همانند احیای سنت‌های اصیل و بومی، پویایی و برقراری ایستگاه‌های نشاط در مسیر چهار باغ عباسی و مسیرهای مشابه به خوبی استفاده شود.

دغدغه تئاتری عضو شورای شهر

مهدی مقدری عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در تذکر خود با اشاره به این‌که طبق آمار مرکز افکارسنجی ایران، ایسپا حدود 89 درصد مردم ایران تاکنون به تئاتر نرفته‌اند، عنوان کرد: این آمار نتیجه فروپاشی مدیریتی در حوزه تئاتر است، بخشی از این آمار پیامد ناکارآمدی و خیانت بعضی مسؤولان در قبال تئاتر است و این مسأله به دلیل عدم ایجاد زیرساخت‌های لازم از جمله ساختمان‌های نمایش و حمایت از گروه‌های خلاق تئاتر است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه اذعان کرد: زیرساخت‌های تئاتر اصفهان که خود صاحب سبک در این موضوع بوده فاجعه‌آمیز است، فرهنگ باید به همه مردم تعلق داشته باشد و در جهت تحقق آن باید تلاش کرد، شورای شهر و شهردار برای کمک به تئاتر به سهم خود بشتابند و کمیسیون فرهنگی را برای پیاده‌سازی پروژه‌ها حمایت 100 درصدی کنند.

نصیر ملت عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در ادامه در تذکر خود ابراز کرد: باید تلاش کنیم با احیای نشاط اجتماعی میزان امیدواری در مردم افزایش پیدا کند تا بخشی از سهم خود را در این زمینه ایفا کنیم.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست