شهردار اصفهان گفت: شهرداری اصفهان تنها شهرداری در کشور است که امسال توانسته 37 درصد بودجه‌های خود را افزایش دهد و بودجه خود را از بودجه 3 هزار میلیاردی سال 97 به بودجه حدود 4 هزار میلیاردی سال 98 رسانده است.

شهردار اصفهان: پروژه سالن اجلاس تعطیل بود ما راه انداختیم؛ حقوق کارکنان شهرداری «به‌روز» شده استبه گزارش رویش نیوز به نقل از فارس از اصفهان، قدرت‌اله نوروزی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به هفته فرهنگی اصفهان و روز شیخ بهایی اظهار کرد: در شهرداری اصفهان در حال تلاش برای عمل به شعارهایی هستیم که داده‌ایم، در تلاش هستیم به سمت این برویم که نگاه مهندسی را یک نگاه اجتماعی کنیم، کارهای عمرانی در سال 97 به اوج خود رسید امروز این سؤال از ما می‌شود که چرا این مقدار کار عمرانی انجام می‌دهید، این در حالی است که قبلاً این سؤال مطرح می‌شد که چرا کار عمرانی انجام نمی‌دهید.

شهردار اصفهان افزود: ما به مسائل فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و اجتماعی در کنار هم می‌پردازیم، طرح چنین سؤالاتی نشان از عدم آگاهی کامل دارد.

وی ادامه داد: برخی جشن‌های خاص هفته فرهنگی اصفهان برای همدردی با ملت ایران تعطیل شد اما برنامه‌های معمولی در حال انجام است، محور چهارباغ با حساسیت و به عنوان یک کار فرهنگی، اجتماعی و عمرانی در حال فعالیت است؛ نقطه نظرات افراد مختلف در این زمینه گرفته شد و نظر معماران با نفوذ دریافت شد و درخواست شد که اقدامات ما را تحت نظر داشته باشند؛ این‌ها فقط تفکر سازه‌ای نیست بلکه تفکر سازه‌ای آمیخته با تفکر فرهنگی است.

نوروزی در ادامه خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان تنها شهرداری در کشور است که امسال توانسته 37 درصد بودجه‌های خود را افزایش دهد و بودجه خود را از بودجه 3 هزار میلیاردی سال 97 به بودجه حدود 4 هزار میلیاردی سال 98 رسانده است.

 تاب‌آوری اصفهان برای مقابله با سیل خوب است

شهردار اصفهان در رابطه با سؤالی در رابطه با فعالیت اداره خلاقیت شهرداری اصفهان گفت: اداره‌ای تحت عنوان خلاقیت داشتیم که با اداره پژوهش یکی شد و یقین دارم در سال جاری در این حوزه اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

وی در ادامه مطرح کرد: سال گذشته این مسأله مطرح بود که اصفهان با خشکسالی و کاهش جمعیت روبرو است اما امسال با توجه به وقوع سیل در نقاطی از کشور مسأله گسیل جمعیت به سمت اصفهان مطرح است که مدیریت را سخت می‌کند؛ تاب‌آوری اصفهان برای مقابله با سیل خوب است و وجود چاه‌ها و مادی‌ها در اصفهان به این مسأله کمک می‌کند، کشش مادی‌های اصفهان 320 کلیومتر است.

واکنش شهردار به سخنان امام جمعه

نوروزی در رابطه با اظهارات یکی از ائمه موقت جمعه اصفهان در رابطه با موسیقی عنوان کرد: در خصوص موسیقی فقط شهرداری نباید پاسخگو باشد، باید فضایی مناسب برای شادی مردم ایجاد شود و سازمان تبلیغات، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه‌های علمیه و سایر سازمان‌های مرتبط نیز باید پاسخگو باشند.

شهردار اصفهان با بیان این که در رهنان و خوراسگان امسال سینما ساختیم، ادامه داد: ساخت سینما ساحل و تبدیل یک سالن به 9 سالن برای ترویج موسیقی سالم و شاد شدن مردم بود، این‌که در اینجا چه چیزی تولید شود کار دستگاه‌های نظارتی است، ما نمی‌توانیم خیابانی را بسازیم که بعداً در آن گناهی نشود، ما کاری نکردیم که زمینه ترویج گناه ایجاد شود ما کاری می‌کنیم که جوانان تفریح سالم داشته باشند.

وی اضافه کرد: پلیس باید مراقب وقوع جرم و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراقب ساخت فیلم و دستگاه‌های دیگر هم باید به دنبال ایجاد شرایط مناسب باشند؛ امروز یکی از بهترین درمان‌ها برای کاهش افسردگی انجام اقدامات فرهنگی است، اگر توسعه و بازسازی فضای فرهنگی را غیر از اقداماتی برای ایجاد سطح فرهنگی در جامعه بدانیم با واقعیت تطابق ندارد، امید داریم مراکز فرهنگی را افزایش داده و بتوانیم در نقاط محروم شهر سینما ایجاد کنیم، این نیاز جامعه ما است و هیچ کس در این مسیر نباید سنگ‌اندازی کند.

کاهش فضای سبز شهر اصفهان از 12 هکتار به 5 هکتار

نوروزی در رابطه با فضای سبز اصفهان توضیح داد: زمانی 12 هزار هکتار فضای سبز در اصفهان داشتیم که بیشتر آن‌ها البته باغات بوده که الآن به خیابان و بزرگراه و خانه‌ها تبدیل شده است، امروز 5 هزار هکتار فضای سبز در اصفهان داریم که حدود 3 هزار هکتار آن در دست شهرداری است که سال گذشته با بحران بزرگی مواجه شدیم.

شهردار اصفهان با اشاره به این‌که سال گذشته ستاد مقابله با بحران کم آبی را تشکیل دادیم، عنوان کرد: 33 هزار تانکر آب سال گذشته خریدیم تا از درختان حفاظت کنیم، 2 تصفیه خانه آب در شمال و جنوب اصفهان ایجاد کردیم امسال هم به دنبال ایجاد تصفیه خانه هستیم که از پساب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز ایجاد کنیم، برای منطقه 12 و 2 تصفیه خانه شمال را ایجاد کردیم، سال گذشته به دلیل کم آبی با فشار زیادی روبرو بودیم و همین فشارها باعث شده است که امسال به فکر ایجاد تصفیه خانه دیگری باشیم.

وی با تأکید بر این‌که به کار علمی برای حفظ فضای سبز نیاز داریم، ابراز کرد: سال گذشته 217 هزار مترمربع چمن مقاوم را جایگزین چمن‌های پرمصرف آب کردیم؛ در سال 99 مقدار 936 هزار مترمربع فضای سبز پیش‌بینی کرده‌ایم، سیاست ما حرکت به سوی فضای سبز پایدار و مقاوم در برابر خشکسالی است اگر با این سیاست پیش برویم هم می‌توانیم فضای سبز جدید ایجاد کنیم و هم فضای سبز موجود را حفظ کنیم.

حقوق کارکنان شهرداری «به‌روز» شده است

نوروزی با اشاره به این‌که سال گذشته نسبت به سایر کلان‌شهرها توانستیم در تحقق بودجه موفق‌تر باشیم، بیان کرد: 88.4 درصد بودجه شهرداری اصفهان در سال 97 محقق شد در شرایطی که بسیاری از کلان‌شهرها با مشکل بزرگ عدم تحقق بودجه مواجه شدند، با این کار توانستیم حقوق تمام کارمندان و کارگران را به‌روز کنیم.

شهردار اصفهان در رابطه با بودجه‌های شهرداری در حوزه فرهنگی عنوان کرد: در حوزه فرهنگی بودجه‌های مساجد منطقی و دقیق شد و به گونه ای طرح ریختیم که بتوانیم بودجه‌ها را تحقق ببخشیم، ما در بعضی موارد روبرو بودیم با این‌که تعهداتی از قبل وجود داشت اما این سؤال مطرح است که آیا پرداخت این تعهدات ضرورت دارد یا پرداخت حقوق کارکنان شهرداری، البته با این وجود به مساجد و مؤسسات فرهنگی هم کمک شد و 70 درصد تعهدات را عمل کردیم، امید دارم در چهارچوب بودجه امسال باز بتوانیم این سیاست را ادامه دهیم، کمک‌ها به نهادهای فرهنگی باید چهارچوب داشته و در جامعه اثربخش باشد.

وی در ادامه در رابطه با لزوم برخورد با افراد متخلف در فضای رسانه‌ای اظهار کرد: ما معتقد به اصل حاکمیت قانون برای همه هستیم و همه در برابر قانون برابر هستند، انتظاری که از قانون وجود دارد، این است که هرکسی مرتکب خلافی شد با آن برخورد شود؛ آزادی واژه‌ای است که باید از آن به درستی استفاده شود، حق آزادی نمی‌تواند موجب ضرر به دیگران شود و اینجا قانون برای آزادی محدودیت ایجاد می‌کند؛ هرکسی در چهارچوب قانون می‌تواند اظهار نظر کند و هر کسی متضرر شود حق دارد از دستگاه قضایی و قانون بخواهد که حق او را بگیرد و انتظار است دستگاه قضایی بر اساس قانون و عدالت رفتار کند.

نقد خبرنگار شناسنامه‌دار سازنده است

نوروزی با تأکید بر این‌که بنده شخصاً از فردی شکایت نکرده یا از طرف من شکایتی صورت نگرفته است، گفت: همه خبرنگاران ضمن حفظ حرمت مخاطبان باید بتوانند از حقوق قانونی خود استفاده کنند، شما باید از حقوق دیگران نیز حمایت کنید، بنده این را برای شما که خبرنگار هستید می‌گویم وگرنه در فضای مجازی مسائل مختلفی طرح می‌شود، نقد شما می‌تواند سازنده باشد چون شما شناسنامه‌دار هستید و اساسنامه و چهارچوب دارید و اگر نقض حقوقی دارید این حق را می‌دهید که از شما سؤال شود.

شهردار اصفهان در رابطه با ضررهایی که بعضاً مردم به فضای سبز می‌زنند، ابراز کرد: شهرداری نمی‌تواند به تنهایی جلوی ضرر زدن به فضای سبز را بگیرد همه باید با هم همراهی کنیم، تلاش می‌کنیم از موهبت‌های ایجاد شده همه مردم استفاده کنند، وقتی تعداد کسانی که مرتکب چنین مواردی می‌شوند زیاد ‌شود به بسیج همگانی برای رفع چنین مسائلی نیاز داریم، باید طبیعت را صاحب حق بدانیم و این فضا را متعلق به همه بدانیم.

وی همچنین از وجود پروژه‌های تعطیل یا نیمه‌کاره رهاشده در ابتدای فعالیت مدیریت شهری جدید به عنوان حقیقتی سخن گفت که هیچ کس نمی‌تواند این مسأله را انکار کند و اذعان کرد: در پروژه میدان امام علی در یک سال و نیم گذشته با تشکیل جلساتی با مردم و کسبه میدان امام علی تلاش شد دیوار بلند بی‌اعتمادی بین شهرداری و کسبه کمرنگ شود، در انجام این پروژه ابزار یک مجموعه بزرگ فراهم نبوده است، برای 11 هزار مترمربع مساحت زیر این میدان با یک شرکت خارجی مذاکره کرده‌ایم که امید داریم به توافق برسیم، اگر ستاره دنباله‌داری مانع این کار نشود.

پروژه سالن اجلاس تعطیل بود ما راه انداختیم

نوروزی در ادامه مطرح کرد: پروژه سالن اجلاس نیز تعطیل بود و سرمایه مردم در حال استهلاک بود که در حال حاضر 23 پیمانکار با 30 قرارداد در آنجا مشغول کار هستند در شرایطی که وضعیت اقتصادی کشور سخت‌تر شده است؛ در رابطه با پروژه چهارباغ نیز با اصلاحاتی کار را جلو بردیم و 300 متر ساخته شده تخریب نشد، هرکاری انجام می‌دهیم با مجوز میراث فرهنگی و فراخوان از معماران است، چهارباغ پروژه نیست بلکه برنامه است که در مسیر شدن قابل اصلاح و تغییر است.

وی با اشاره به وجود 15 پروژه نیمه تمام از دوره قبلی مطرح کرد: می‌توانست این پروژه‌ها امروز نباشد و کار جدیدی به جای آن انجام دهیم، در رابطه با یک سری پروژه‌ها نیز از جمله پل اشکاوند بحث مالکیت مشخص نبود که باعث بروز مشکلاتی شده بود.

افتتاح تقاطع غیرهمسطح اتوبان فرودگاه تا 10 ماه آینده

نوروزی در ادامه از پروژه‌های در دست اجرای شهرداری اصفهان گفت و بیان کرد: در اتوبان فرودگاه یا شهید اردستانی تقاطع غیرهمسطح کلنگ‌زنی شده و از جدول زمانبندی جلو هستیم و قول می‌دهیم 10 ماهه این پروژه را تمام کنیم، در همین راستا فعالیت دو شیفته را هم 3 شیفته خواهیم کرد؛ اگر یک روزی حلقه حفاظتی اصفهان ساخته شود یکی از پروژه‌های محرک توسعه برای استان اصفهان است.

شهردار اصفهان ادامه داد: طرح‌های جدیدی هم داریم که به عنوان مثال با جاهایی که کار مطالعاتی تراموا را می‌توانند انجام دهند مکاتبه کرده‌ایم، شهر اصفهان که شهری نام‌آور، تاریخی و افتخار جهان است تراموا را کم دارد که کارهای مطالعاتی آن انجام می‌شود که به عنوان یک وسیله حمل و نقل مناسب در اختیار مردم قرار داده شود؛ امروز هیچ پروژه‌ای نداریم که تعطیل باشد و بخشش خصوصی، دولتی و عمومی این کار را با هم پیش می‌برند.

یک‌سوم بودجه شهر برای حمل و نقل عمومی صرف می‌شود

وی با بیان این‌که امسال یک سوم بودجه معادل هزار و 100 میلیارد تومان آن را به حمل و نقل عمومی اختصاص می‌دهیم، عنوان کرد: 200 میلیارد برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی به درآمدهای ما اضافه شده است و اصفهان در حوزه حمل و نقل مسیر خوبی را طی می‌کند، برای تکمیل پروژه مترو زیر زمین با شیوه‌های جدید ایستگاه‌ها را می‌سازیم و 5 ایستگاه در حال ساخت است، برای انجام این پروژه کاترهد دوم‌مان را هم از کمرگ آزاد کردیم که سر TBM قرار داده می‌شود.

نوروزی با تأکید بر این‌که من قول می‌دهم در یک اردوی یک روزه از عمران و آبادانی شهر با همراهی خبرنگاران بازدید کنیم، مطرح کرد: شهرداری اصفهان خودش را امسال در معرض سنجش و بررسی دستگاهی قرار می‌دهد که برای تعالی‌سازی سازمانی است.

شهردار اصفهان در رابطه با پروژه ارغوانیه توضیح داد: پروژه ارغوانیه از زمانی که بنده به عنوان فرماندار اصفهان بودم مطرح بود، در میدان ارغوانیه با چند نفر از صاحبان زمین بحث حقوقی داریم.

وی در ادامه عنوان کرد: این که گفته می‌شود بعضی سازمان‌ها زیان‌ده بودند درست نیست، بعضی سازمان‌ها درآمدی ندارند و به مردم سوبسید می‌دهند، این شرکت معلوم است سود ندارد و شهرداری باید به آن پول بدهد، به سازمان اتوبوسرانی ماهی 6 میلیارد تومان از شهرداری مرکزی می‌دهیم تا بتواند حقوق کارمندان خود را پرداخت کند، البته این روند باید رو به بهبود باشد، همچنین فقط شهرداری به سازمان آتش‌نشانی ماهی 4 میلیارد تومان می‌دهد که حقوق کارمندانش را بدهد، سازمان آرمستان‌ها، سازمان پسماند و سازمان میادین میوه و تره‌بار فقط درآمدزایی جدا دارند، همچنین شهرداری سهامدار یک سری از شرکت‌ها است که به صورت جداگانه برای خود فعالیت می‌کنند و شفاف‌سازی شده است.

از اول با طرح بازچرخانی آب موافق نبودم

نوروزی در ادامه در رابطه با طرح‌های احیای زاینده‌رود، ابراز کرد: از اول با طرح بازچرخانی آب موافق نبودم و این کار را به نفع شهر نمی‌دانستم، تالاب گاوخونی را حیات این شهر می‌دانم که آب به آن هم باید برسد، هر کسی دلش برای زاینده‌رود می‌سوزد برای کل زاینده‌رود باید دلش بسوزد، استاندار اصفهان زحمات خوبی در این راستا می‌کشد، در رابطه با احیای زاینده‌رود آخرین جلسه را 2 شب گذشته با آقای طهرانی در وزارت نیرو داشتیم؛ دغدغه اول ما زاینده‌رود است و برای آن تلاش می‌کنیم و با همه ابزار مسیری را می‌رویم که شاهد دائمی شدن جریان آب در زاینده‌رود باشیم.

شهردار اصفهان با تأکید بر این‌که ما به دنبال این هستیم که هررویدادی را به فرصتی طلایی برای اصفهان تبدیل کنیم، ابراز کرد: با مصوبه شورای شهر روز اصفهان در آذر ماه شد و هفته فرهنگی اصفهان هم اردیبهشت ماه شد.

هر روز به مجامع بین‌المللی در کشورهای مختلف دعوت می‌شویم

وی در رابطه با کمک شهرداری اصفهان به استان‌های سیل‌زده اذعان کرد: در این فرصت به عنوان پیشتاز بعد از وقوع سیل و پیام جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برای نشان دادن روحیه ایثارگری اصفهانی‌ها و کمک به مردم سیل‌زده در استان لرستان و خوزستان حاضر شدیم، در همین راستا مطرح کردیم که برای برنامه‌های جشن‌های این هفته برای همدردی با ملت ایران جایگزین تعریف کنیم که بتوانیم یک همدلی خوبی بین استان‌های اصفهان و خوزستان و جاهای دیگر ایجاد کنیم که قرار است بعداً با هم تعامل داشته باشیم، باید رفاقت‌ها را استمرار ببخشیم تا در جاهایی که اختلاف نظر داریم بتوانیم استفاده کنیم.

نوروزی با اشاره به این‌که در حوزه دیپلماسی شهری با رئیس جمهور، مشاوران رئیس جمهور و بعضی وزرا و معاونان وزیر گفت‌وگو کردیم، عنوان کرد: هر روز به مجامع بین‌المللی در کشورهای مختلف دعوت می‌شویم، همچنین در اجلاس شهرهای خلاق جهان حضور پیدا کردیم و برای گسترش کارآفرینی طرح‌های آموزشی در نظر گرفتیم، منافع بخش زیادی از ارگ جهان نما به کارآفرینی در بخش جوانان اختصاص داده شده است، به دنبال این هستیم که هفته‌های فرهنگی و شعار خلاقیت هدفمند شود و دیپلماسی فرهنگی به کمک تحقق این شعارها بیاید.

با حجم زیادی از تخلفات در اطراف شهر روبرو بودیم

شهردار اصفهان ضمن تأکید بر برخورد با تخلفات ابراز کرد: وقتی ما آمدیم با حجم زیادی از تخلفات در اطراف شهر روبرو بودیم، یکی از نهادهایی که با آن همفکری زیادی داریم ارتش است که به توافقاتی می‌رسیم که بخشی از رینگ حفاظتی حل شده و بخشی از اموال منقول و غیرمنقول در اختیار شهرداری قرار داده می‌شود، با کمک ارتش اتوبان شهید همت را به جاده شیراز وصل می‌کنیم؛ درکل با تخلفات مقابله شده و جلوی آن‌ها را گرفته‌ایم.

وی در ادامه در پاسخ سؤال یکی از خبرنگاران معلول که از عدم مناسب‌سازی معابر گلایه داشت، عنوان کرد: همین قدر که شما معلولان درد می‌کشید ما هم احساس درد می‌کنیم، چرا با یک نگاه حقوق بشری به ساخت و سازها توجه نمی‌کنیم، حقوق معلولان باید رعایت شود، در هر طرح و برنامه‌ای این پیوست نانوشته با نگاه دفاع از حقوق شهروندی افرادی که بیشتر نیاز به کمک دارند باید در نظر گرفته شود تا شاهد مناسب‌سازی بهتری برای معلولان باشیم؛ از شما خواهش می‌کنم در جلساتی که مرتبط با مناسب‌سازی تشکیل می‌شود شرکت کنید تا از نگاه معلولان نیز به این مسائل توجه شود.

عدالت واژه‌ای کش‌دار است

نوروزی با اشاره به افزایش نرخ بلیط مراکز تفریحی شهر اصفهان در ایام نوروز خاطرنشان کرد: عدالت واژه‌ای کش‌دار است، عدالت اجتماعی را به عنوان یکی از ارکان اداره جامعه می‌دانیم، شهرداری باید در نیازهای ضروری شهروندان و در ارائه خدمات عمومی عدالت اجتماعی را رعایت کند؛ بعضی وقت‌ها خرید و فروش‌ها ممکن است تابعی از عرضه و تقاضا باشد، آن شرکت شاید زمانی سوبسید هم بدهد برای جذب دانش‌آموزان شاید هم زمانی این نظر را نداشته باشد، اگرچه باید ثبات ایجاد کنیم تا افراد با هزینه جدیدی مواجه نشوند.

شهردار اصفهان ادامه داد: شما وقتی می‌خواهید یک قسمتی از کشور بروید در زمان‌های مختلف قیمت‌ها تفاوت دارد که ریشه در بحث اقتصادی عرضه و تقاضا دارد؛ عدالت اجتماعی در اتوبوس و حمل و نقل مطرح است، تلاش می‌کنیم در سایر قسمت‌هایی هم که خدمات عمومی است این مسأله رعایت شود.

2.1 میلیون تومان سرانه هر اصفهانی

وی با اشاره به این‌که سرانه هزینه‌ای که برای هر شهروند اصفهانی می‌کنیم 2 میلیون و 100 هزار تومان در یک سال است که باید برای همه در تمام نقاط شهر باشد، گفت: ممکن است کسی در دارک زینبیه نتواند از بحث‌های فرهنگی در چهارباغ استفاده کند و استفاده او از سرانه هر شهروند کمتر می‌شود، اما اخیراً ما همه بودجه را به سمتی برده‌ایم که در مناطق محروم کار کنیم و استفاده آن‌ها از سرانه هزینه‌ای هر شهروند بیشتر می‌شود و با این کار به عدالت اجتماعی تا حدی دست پیدا می‌کنیم و امکانات را به مناطق محروم می‌بریم، سیاست‌ها به سمت اجرای عدالت است.

افزودن نظر

captcha