قالیباف بهانه است
یکشنبه 24 آذر 1398, 14:05

 

به گزارش رویش نیوز از زمانی که محمدباقر قالیباف برای مجلس ثبت نام کرده حرف هایی زیادی در مورد او زده شده است. در این میان خانم پروانه سلحشوری جایی سخنی به این مضمون گفته است که اگر قالیباف رییس مجلس شود، مجلس نظامی می شود.
در این فرصت قصد دفاع یا نقد قالیباف را ندارم اما با خودم فکر می کنم که اگر تمام هوادارن قالیباف هم جمع شوند نمی توانند چنین نیرو و توان و قدرت و اراده ای را به محبوب خود نسبت دهند. واقعا بعید است که قالیباف به عنوان یک نفر بتواند اتمسفر 300 نفر دیگر را چنان تغییر دهد که با یک پست کرسی ریاست مجلس، جملگی ایشان را نظامی کند و به حال و هوای نظامی گری ببرد. اگر کسی چنین حرفی بزند از سه حالت خارج نیست: حالت اول قالیباف را دارد یک فوق بشر معرفی می کند که با یک کرسی مجلس و اختیارات محدود آن هر کاری می تواند بکند که این فرض امری محال به نظر می رسد.
حالت دوم آن است که اساسا نمایندگان مجس را بیشعور و چونان بره می داند که لنگ نظرات یک نفر به نام آقای رئیس هستند که این خود توهین بزرگ به درک نمایندگان مجلس است.
حالت سوم این است که این خانم قوانین و آیین نامه داخلی مجلس و حد اختیارات رئیس مجلس را نمی داند که قطعا می داند.

اما محتمل ترین حالت آن است که خانم سلحشوری اصلا دیگر به چیزی به نام مجلس یا عقل جمعی در ایران اعتقاد ندارد ایشان فکر می کنند که یک نفر آن بالا مانند جناب شاه می نشینند و برای همه نفرات آن پایین تصمیم می گیرد از  همین روست که وی می گوید: قالیباف یک نظامی است و اگر رئیس مجلس شود مجلس را به دست نظامیان  دادیم. البته مجلس دهم هم همینطور بود. اگر احمدی‌نژاد می‌آمد مجلس به دست لمپن‌ها می‌افتاد و یا اگر جلیلی می‌آمد مجلس، دست آنهایی که فکر بسته و تفکر بسیار محدود و ناکارآمد دارند، می‌افتاد.  
حالا فرض کنید احمدی نژاد لمپن و قالیباف نظامی و جلیلی فکر بسته، هر چند این الفاظ ناجوانمردانه و بعضا دور از ادب است اما فرض می کنیم چنین موجوداتی رئیس مجلس می شدند آیا کل مجلس با چنین انتخاب یا انتصابی، همین شکل می شد؟
اگر بخواهیم کمی با دقت به کلام خانم سلحشوری بنگریم فقط و فقط یک چیز را متوجه می شویم: او هیچ اعتقادی به مجلس در ایران ندارد.
او می گوید قالیباف می آید و مجلس قالیبافی می شود. این در حالی است که در فرآیند انتخابات مجلس در ایران ابتدا مردم باید قالیبافی  ها (یا به تعبیر ایشان نظامی ها) را بپسندند و بعد آن افراد منتخب ملت، در اجماعشان رئیس مجلس را تعیین کنند. اما در نگاه خانم سلحشور کاملا عکس چیده اند یک نفر را به عنوان رییس مجلس از بالا تعیین کرده اند و آن هم تمام مجلس را شبیه خودش می کند. به نظر می رسد در میان مردم گاه در قدرت و جایگاه ریاست مجلس مبالغه می شود. باید بدانیم اگر لاریجانی هم 20 دقیقه ای برجام را تصویب کرد به خاطر قدرت فردی اش نبود بلکه در آن زمان مجلس نهم با کلیات برجام و روح برجامی و رویکرد اعتدالی در سیاست خارجه همراهی داشت و لاریجانی هم نه یک فرد مطلق العنان که برآیندی از همین نمایندگان بود و نه فرمانروای ایشان.
این حرف ها که ناگفته می گوید مجلس حرف مفت است معمولا از زبان اپوزیسیون شنیده می شود که حالا از زبان نماینده اصلاح طلب با طعم نیش و کنایه به قالیباف بیان می شود اما حقیقت مطلب آن است همانطور که احمدی نژاد 88 بهانه بود حالا قالیباف 98 هم بهانه است و منظور این جماعت نیش و کنایه زدن به چیز دیگری در سایه نام احمدی نژاد و قالیباف است.
البته اگر کسی معتقد است در ایران فرآیند جمهوری کشک است و همه چیز توسط نظامیان و امثالهم از بالا به پایین چیده می شود چنین فردی چرا 4 سال پیش وارد این فرآیند شده آیا نمی دانست؟ یا این که حالا با افول ستاره اقبالشان لهجه اپوزیسیون پیدا کرده اند بلکه به لطف لهجه غلیظ تر  در آشوب بازار رسانه ای بیشتر در معرض دید قرار بگیرند.

 

نظرات

- گلی
لاریجانی هم نظامی بود وپاسدار
1398-09-25 پاسخ | پاسخ همراه نقل قول | نقل قول

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.